Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1,5% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA
KRONIKA TOPR 28.03.2021

To był pierwszy tydzień lockdownu w Tatrach i na Podhalu w 2021. Zamknięto stacje narciarskie, kolejką na Kasprowy mogą wyjechać tylko turyści a narciarzom pozostaje tylko skitouring. Opustoszało Zakopane, bo zamknięto hotele i pensjonaty. W Tatrach też pustawo, bo w schroniskach nie można przenocować, a zjeść czy wypić herbatę, można tylko na stojąco przed schroniskiem. Do tego pogoda też niespecjalnie dopisała. Po okresie mrozu, nadciągnął wiatr i ocieplenie. Mimo to ratownicy kilkanaście razy wyruszali z pomocą.

Czwartek 26.03.

Po godz.10.30 z Dol. Kościeliskiej przetransportowano śmigłowcem do szpital mężczyznę, który doznał bolesnego urazu barku.

Po godz.11.30 do TOPR dotarła informacja, że w masywie Czuby Goryczkowej utknęło, dwoje  turystów. Potrzebna pomoc. W tamten rejon wyruszyło 2 ratowników, którzy przed 13-tą dotarli do turystów. Po ogrzaniu, asekurując doprowadzili ich na Kasprowy. Turyści na taką wędrówkę wyruszyli w raczkach.

Przed godz. 13. 40 powiadomiono TOPR, że podczas zjazdu szlakiem narciarskim z Hali Gąsienicowej do Kuźnic 11-letnia dziewczynka upadla i doznała  urazów klatki piersiowej, urazu( stłuczenia kręgosłupa?) i złamani ręki. Ze względu na rodzaj obrażeń w rejon wypadku wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu ratownicy desantowali się w pobliżu rannej ratownicy, którzy przystąpili do udzielania I  pomocy. Następnie po włożeniu do noszy  ranna wraz z towarzyszącym jej ratownikiem została windą wciągnięta na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowana na specjalistyczny oddział szpitala w Nowym Targu.

Tuż po 14-tej powiadomiono Centralę TOPR, że podczas podchodzenia ( z buta) w rejonie Liliowego utknęło dwoje skitourowców.  Ze względu na stromiznę stoku, narciarka skitourowa doznała blokady psychomotorycznej.   W tamten rejon pospieszyli ratownicy z Kasprowego , którzy około 15-tej dotarli do narciarzy. Okazało się, że nic im niej jest. Przerosły ich narciarskie  umiejętności, stromizna stoku i panujące tam śniegowe warunki. Ratownicy wyprowadzili ich w bezpieczne miejsce.

O godz.14.45 na Centralę TOPR zadzwoniła turystka informując, że jest na Trzydniowiańskim rozbolała ją pachwina, ma problemy z poruszaniem się.  Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu w pobliżu desantowali się ratownicy. Turystkę przetransportowano  śmigłowcem do Bazy w Zakopanem. Tam odmówiła przekazania jej  na SOR.

Sobota 27.03.
Tuż po 8-mej rano powiadomiono Centralę TOPR, że nad Czarnym Stawem pod Rysami 52 letni turysta dostał ataku epilepsji. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu w pobliżu mężczyzny desantowali się ratownicy. Po udzieleniu I pomocy został on śmigłowcem przetransportowany do szpitala.

O godz. 13.20 do TOPR zadzwoniła turystka informując, że będąc w rejonie Czuby Goryczkowej poślizgnęła się na stromych śniegach, zjechała około 100m i  na szczęście zatrzymała  się. Jest przestraszona , boi się dalej poruszać w takich warunkach. Prosi o pomoc. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu ratownicy desantowali się w pobliżu turystki. Po założeniu uprzęży ewakuacyjnej została ona wraz z towarzyszącym jej ratownikiem windą wciągnięta na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowana do Zakopanego. Turystka może mówić o sporym szczęściu, że się zatrzymała i że zsunęła się na stronę Goryczkowej Doliny Świńskiej a nie do Dol. Cichej. Na eksponowaną wycieczkę wybrała się w raczkach.

Tego dnia na Kazalnicy Cubryńskiej  wspinały się dwa zespoły taterników. Jeden 3 osobowy, drugi 2 osobowy. Zespół 2 osobowy  około 18-tej wycofywał się ze ściany  zjazdami. Podczas kolejnego zjazdu jeden z taterników zahaczył rakiem o łydkę i doznał rany szarpanej i krwawienia.  Będący na stanowisku kolega, opuścił go w dogodne miejsce i sam zaczął przygotowywać się do zjazdu.  W tym czasie do jego stanowiska dojechało dwóch taterników z 3 osobowego zespołu. Wpięli się do tego samego stanowiska. Podczas jakichś manewrów wyrwali stanowisko, ale jeden z nich złapał się jakiejś pętli i utrzymał wszystkich. Powiadomiono TOPR. Ze względu na krwawiącą ranę z pomocą z Centrali wyruszyło 8- miu ratowników, którzy po 23-ciej dotarli pod ścianę. W tym czasie dwuosobowy zespól zjechał też pod ścianę. Stamtąd ratownicy przetransportowali rannego do M.  Oka i dalej samochodem przewieźli do szpitala. Trójkę pozostałych taterników, którym nic nie dolegało poproszono by zabiwakowali do rana by przy użyciu śmigłowca ich ewakuować. Wcześnie rano  wystartował śmigłowiec, ale nie był w stanie przebić się przez chmury, tak, że musiał lądować na Włosienicy i czekać na poprawę widoczności. Z chwilą poprawy pogody śmigłowiec poleciał po taterników, którzy zostali windą wciągnięci na jego pokład i przetransportowani do M. Oka.

Na najbliższy Świąteczny tydzień  w Tatrach przewidywana jest zmienna pogoda. Okresowe opady śniegu, trochę słońca, ale w same Święta ma sporo sypać.  Na Podhalu można świąteczne dni spodziewać się opadów deszczu i deszczu ze śniegiem.

Mimo nie najlepszej prognozy ratownicy TOPR życzą wszystkim mieszkańcom Podhala, turystom, taternikom i narciarzom dobrych, rodzinnych Świąt.
 

                             Adam Marasek

 


SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 12 266 902 zł