Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA
KRONIKA TOPR 31.03.2019

Ostatni, tydzień marca. Wszędzie już wiosna, a w Tatrach jeszcze sporo śniegu. Dobre śniegowe warunki wykorzystują skituorowcy, którzy tłumnie wędrowali po udostępnionych do skitouringu terenach. Dobrą słoneczną pogodę wykorzystali również „przywyciagowi” narciarze , którzy wykorzystali piękną słoneczną pogodę i dobre warunki na trasach. A po szlakach w zimowych warunkach wędrowało również sporo turystów. Ratownicy mieli sporo pracy.

Poniedziałek 25.03.

Po godzinie 14.30 do TOPR zadzwoniła turystka informując, że wraz ze znajomym rozpoczęli zejście z Zawratu w kierunku Hali Gąsienicowej. Turysta dostał blokady psychicznej i nie jest w stanie schodzić ani powrócić na Zawrat. Poproszono by chwilę odpoczęli i próbowali wyjść na Przeł. i schodzić do 5-ciu Stawów. Na pomoc w zejściu wyruszył ratownik pełniący dyżur w Stawach. Okazało się , że turyści wyszli na Zawrat i zaczęli schodzić do schroniska w Stawach. Ratownik  spotkał ich przed 17-tą na szlaku i sprowadził do schroniska.

Przed 20-tą do TOPR zadzwonili turyści schodzący z Kościelca informując, że są poniżej Przeł. Karb. Schodząc w kierunku Zielonego Stawu zgubili szlak, którego w ciemności nie mogą odnaleźć. Próby telefonicznego naprowadzenia na szlak nie powiodły się. Wobec tego z Murowańca w ich kierunku wyruszyło dwóch ratowników. O godz. 20.45 ratownicy napotkali turystów i zwieźli ich skuterem do schroniska.

Środa 27.03.

Po godz. 11-tej ratownik będący na patrolu w 5-ciu Stawach spotkał turystę, który doznał urazu głowy, nie mogąc sobie  przypomnieć gdzie doszło do zdarzenia i co się stało. Jego zachowanie potwierdzało, że musiał spaść? gdzieś z wysokości doznając utraty przytomności. Wystartował śmigłowiec. W czasie dolotu z jego pokładu dostrzeżone świeże ślady zsuwania się i upadku z rejonu Koziej Przeł. Wyżniej. Turystę po udzieleniu I pomocy przetransportowano do szpitala. Jest to już drugi taki wypadek w ostatnim czasie. I tym razem Anioł Stróż był na miejscu.

Czwartek 28.03.

Po godz. 14-tej w 5-ciu Stawach  narciarz skitourowy doznał urazu kolana. Po udzieleniu I pomocy sprowadzono go Progiem Stawiarskim do dolnej stacji wyciągu towarowego, stamtąd skuterem i quadem zwieziono do Wodogrzmotów i dalej samochodem do Zakopanego.

Piątek 29.03.

Przed 12-tą do TOPR zadzwonił turysta informując, że w Dol. Roztoki, powyżej Wodogrzmotów natknął się na zwłoki mężczyzny. Powiadomiono Policję. Po uzyskaniu stosownej zgody , celem przetransportowania zwłok z Centrali wyruszyła ekipa ratowników. Po dotarciu na miejsce i zapakowaniu zwłok, przetransportowano je na Wodogrzmoty i przekazano firmie pogrzebowej. Sprawę wyjaśnienia okoliczności zdarzenia prowadzi zakopiańska Policja.

W czasie działań w Roztoce do TOPR dotarła informacja, że w Dol. Strążyskiej turystka doznała urazu nogi. Z pomocą pospieszyło dwóch ratowników. Po dotarciu na miejsce turystce udzielono I pomocy. Poszkodowaną przetransportowano do wylotu doliny i przekazano do karetki pogotowia.

Przed 19-tą powiadomiono TOPR, że podczas zejścia z Mnicha taternik doznał urazu kolana. Z Morskiego Oka naprzeciw kontuzjowanemu taternikowi wyruszył pełniący tam dyżur ratownik. O 19.45 spotkał schodzącego powoli kontuzjowanego i doprowadził go do schroniska. Dalej zwieziono go na Łysą Polanę, skąd własnym transportem udał się do szpitala.

Sobota 30.03.

Po godz. 13-tej do TOPR dotarła informacja, że w masywie Mnicha, pomiędzy Mniszkiem a Ministrantem turystka? doznała urazu kolana. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu w pobliżu kontuzjowanej desantowali się ratownicy. Po zaopatrzeniu  i ubraniu uprzęży ewakuacyjnej turystkę wraz z towarzyszącym jej ratownikiem, windą wciągnięto na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowano do szpitala. W drodze powrotnej z Kotła Goryczkowego zabrano na pokład narciarza z podejrzeniem urazu kręgosłupa.

W czasie tych działań powiadomiono TOPR, że w Dol. Strążyskiej turystka doznała urazu kolana. Z Centrali wyjechało 2 ratowników, którzy po dotarciu na miejsce udzielili I pomocy poszkodowanej. Następnie samochodem przetransportowali ją do szpitala.

Na najbliższy tydzień synoptycy przewidują przez kilka dni słoneczną pogodę. Na weekend należy spodziewać się opadów śniegu. W Tatrach wyżej położone szlaki są pod śniegiem. Ponieważ w dzień mają być dodatnie temperatury w  nocy ujemne, może dojść do zalodzenia szlaków. Planując wycieczki po wyżej położonych szlakach należy zabrać ze sobą sprzęt zimowy.

                                 Adam Marasek


...

W ramach powierzenia dla TOPR w roku 2021 zadania publicznego przez Województwo Małopolskie zrealizowali zakup sprzętu i wyposażenia ratowniczego na kwotę 180 000 złotych.