Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

Monitoring

pogody w tatrach

...
Morskie Oko
widok na Rysy
...
Dolina Pięciu Stawów Polskich
widok na Przedni Staw
...
Dolina Chochołowska
widok na Wołowiec
KRONIKA TOPR 17.07.2022

Poważniejsze wypadki do jakich doszło na terenie działania TOPR w minionym tygodniu.

To był zimowy tydzień w Tatrach. Po okresie upałów ochłodziło się, niżej zaczął padać deszcz a powyżej 2000 m npm śnieg z deszczem i śnieg. Kto wybrał się w takich warunkach w wyższe partie Tatr to zmarzł a były wypadki, że się wychłodził, lub był wyjątkowo zdeterminowany by nie zawrócić do najbliższego schroniska i realizować wytyczony sobie plan. Dopiero na koniec tygodnia trochę się ociepliło. Niestety doszło do kolejnego śmiertelnego wypadku tym razem w masywie Mnicha.

Wtorek 12.07.

Po godz. 18-tej ratownik dyżurny z Hali Gąsienicowej powiadomił Centralę TOPR, że na szlaku w rejonie „ Kamienia Karłowicza” upadła 58-letnia turysta i złamała nogę. Ratownik wyruszył n a miejsce zdarzenia a z Centrali celem transportu poszkodowanej na Halę Gąsienicową wyjechało 5-ciu ratowników. Przed 18-30 ratownik z Murowańca dotarł do poszkodowanej, zaopatrzył kontuzję i zabezpieczył cieplnie turystkę.  Po godz. 19-tej na miejsce dotarli ratownicy, który wyruszyli z Centrali. Po zapakowaniu do noszy turystkę zniesiono do Murowańca. Stamtąd poszkodowaną zwieziono samochodem do szpitala.  

Środa 13.07.

Przed 17.30 do Centrali TOPR zadzwoniła 75-letnia turystka informując, że jest na szlaku z Kondratowej do Kuźnic, powyżej Kalatówek. Opadła z sił i nie jest w stanie samodzielnie dojść do Kuźnic. Potrzebuje pomocy. Z Centrali wyjechało 2 ratowników, którzy po 18-tej dotarli do turystki. Po udzieleniu I pomocy zwieziono ją do Zakopanego.

Piątek 15.07.

Przed godz. 15-tą  powiadomiono Centralę TOPR  że będąca niedaleko Kuźnic  turystka upadając doznała ran głowy i urazu nogi.  Z Centrali na miejsce wypadku wyjechało 2 ratowników, którzy po dotarciu na miejsce udzielili I pomocy i następnie przetransportowali poszkodowaną do szpitala.

Po godz.23.20 do Centrali TOPR zadzwoniła zaniepokojona żona informując, że jej mąż wyjechał samochodem na Palenicę z zamiarem przejścia do M. Oka a stamtąd dalej na Mięguszowiecką Przeł. pod Chłopkiem, Mięguszowiecki Szczyt Wielki, Hińczową i  przez Galerie w rejon Mnicha. O 16.30 zadzwonił, że jest na Mnichu. Od  tego momentu nie ma z mężem kontaktu, nie odbiera telefonu. O godz.0.20, ratownicy odnaleźli na Palenicy samochód poszukiwanego. Wobec tego z M. Oka na poszukiwania w rejonie Mnicha wyruszyli ratownicy. Sprawdzono Dolne i Górne Półki, wejście Na Mnicha przez  „Płytę”. Do poszukiwań użyto również drona. Poszukiwania nie przyniosły rezultatu.  Po godz.5-tej ratownicy powrócili do M. Oka. Rano na poszukiwania w tamten rejon  wyruszyli z Centrali kolejni ratownicy zabierając ze sobą 2 drony. Po godz. 9-tej na poszukiwania wystartował śmigłowiec. Podczas dolotu w rejon Mnicha, pod wylotem Kuluaru Kurtyki dostrzeżono leżącego człowieka. Tam z pokładu śmigłowca desantowali się ratownicy, którzy stwierdzili wielonarządowe śmiertelne obrażenia leżącego mężczyzny, spowodowane upadkiem z wysokości. Jak się okazało śmierć poniósł poszukiwany 42-letni turysta z Katowic. Po uzyskaniu stosownej zgody, ciało mężczyzny przetransportowano śmigłowcem do Zakopanego. Jak doszło do wypadku? Można tylko domniemywać, gdyż nie było świadków zdarzenia.  Prawdopodobnie turysta pomylił drogę zejściową ( schodził w zapadającym zmroku?) wszedł w Kuluar i spadł do jego podstawy.

Sobota 16.07.  

Po godz. 14.30 z Hali Gąsienicowej przetransportowano do szpitala 63-letnią turystkę, która w wyniku potknięcia i upadku złamała rękę.

Po godz. 17-tej z 5-ciu Stawów na Wodogrzmoty przetransportowano pojazdem terenowym taternika , który podczas wspinaczki Płd. Filarem na Koziego W. będąc na drugim wyciągu odpadł około 5-ciu m. doznając urazu nogi i potłuczeń. O własnych siłach dotarł do schroniska, skąd sprowadzono go Stawiarskim Progiem i dalej pojazdem terenowy zwieziono na Wodogrzmoty.

Po godz.19-tej z 5-ciu Stawów przetransportowano śmigłowcem do szpitala  46–letnią turystkę, która w wyniku potknięcia i upadku doznała urazu nogi.

Niedziela 17.07.

Przed godz. 15-tą z Hali Gąsienicowej przetransportowano śmigłowcem do szpitala 85-letnią turystkę, która w wyniku upadku doznała urazu nogi.

Po godz.16-tej z rejonu Siodłowej Przeł. przetransportowano śmigłowcem do szpitala  39-letnią turystkę, która w wyniku potknięcia i upadku doznała złamania nogi.

W omawianym okresie ratownicy udzielili pomocy 26 osobom.

Na najbliższy tydzień w Tatrach przewidywana jest dość dobra pogoda. Każdego dnia ma świecić przez kilka godzin słońce, ale też pojawią się chmury. Dopiero na koniec tygodnia synoptycy przewidują  opady deszczu i burze. Na wysokości 2000 m przewidywana jest temp w granicach 13-20 stopni C a temp odczuwalna będzie o kilka stopni niższa.

                                                   Adam Marasek

SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 8 710 000zł

Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Zakup i wyposażenie ratowników górskich TOPR w sprzęt i ekwipunek ratowniczy w celu prawidłowej realizacji działań z zakresu ratownictwa górskiego.

DOFINANSOWANIE 5 888 000zł