Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

Monitoring

pogody w tatrach

...
Morskie Oko
widok na Rysy
...
Dolina Pięciu Stawów Polskich
widok na Przedni Staw
...
Dolina Chochołowska
widok na Wołowiec
KRONIKA TOPR 03.07.2022

Poważniejsze wypadki do jakich doszło na terenie działania TOPR.

To był gorący i w niektóre dni burzowy wakacyjny tydzień. Wielu ratowanych turystów w wyniku odwodnienia i przegrzania organizmu opadało z sił, nie będąc w stanie kontynuować wycieczek. Doszło do śmiertelnego porażenia piorunem na Giewoncie. Ratownicy mieli sporo pracy.

Poniedziałek 27.06.

Po godz. 17-tej z rejonu Myślenickich Turni przetransportowano samochodem terenowym do szpitala 15-letniego chłopca, który tak opadł z sił (efekt odwodnienia? trudy wycieczki?, że nie był w stanie samodzielnie zejść do Kuźnic.

Środa 29.06.

Po godz. 11-tej ze szlaku z Kasprowego W. na Halę Gąsienicową przetransportowano śmigłowcem do szpitala, 19-letnią turystkę która schodząc doznała bolesnego urazu stawu skokowego uniemożliwiającego dalsze samodzielne poruszanie się.

Po przekazaniu turystki ponowny lot śmigłowca. Tym razem ze szlaku pomiędzy Czarnym Stawem a Karbem przetransportowano do szpitala 35-letnią turystkę, która zasłabła (przegrzanie? odwodnienie?).

O godz. 17.19 informacja od turystki znajdującej się na Giewoncie, że przed chwilą na szlaku zejściowym ze szczytu Giewontu piorun poraził turystę. Jest on nieprzytomny. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu dostrzeżono leżącego turystę kilka m poniżej Krzyża. W pobliżu turysty desantowali się ratownicy i przystąpili do zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych. W czasie tych działań śmigłowiec dowiózł kolejnych ratowników. Turystę włożono do noszy, windą wciągnięto na pokład i przetransportowano do szpitala. Niestety 22-letniego turysty nie udało się uratować.

Czwartek 30.06.

Przed godz. 13.40 powiadomiono Centralę TOPR, że na szlaku pomiędzy Kopą Kondracką a Przeł. Kondracką turysta doznał bolesnego urazu stawu skokowego. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu w pobliżu turysty desantowali się ratownicy . Po zaopatrzeniu i założeniu uprzęży ewakuacyjnej, turysta został windą wciągnięty na pokład śmigłowca. W czasie tych działań powiadomiono ratowników, że na szlaku na Karb ,zasłabła będąca w rejonie Czerwonych Stawków turystka. Wobec tego śmigłowiec spod Kopy Kondrackiej poleciał w rejon Czerwonych Stawków, skąd na pokład zabrał osłabioną 18-letnią turystkę. Oboje turystów przetransportowano do szpitala.

Przed godz. 17-tą do Centrali TOPR zadzwonił turysta informując, że wraz ze znajomą są w rejonie Orlej Baszty. Znajoma opadła z sił (odwodnienie? przegrzanie? ), nie jest w stanie kontynuować wycieczki. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu dostrzeżono turystów na Pościeli Jasińskiego. Tam desantowali się ratownicy. Po założeniu uprzęży ewakuacyjnych turyści w dwóch wciągnięciach windą zostali dostarczeni na pokład śmigłowca i przetransportowani do Zakopanego.

Po godz. 20.40 turyści schodzący Dol. Roztoki powiadomili Centralę TOPR, że na szlaku znajduje się 16-letni chłopak, który w wyniku odwodnienia i prawdopodobnie przegrzania nie ma sił by dalej kontynuować zejście. Przed 21-szą telefon od turystki, która poinformowała, ,że wraz z synem schodzili z Kasprowego do Murowańca. Ona osłabła i nie da rady dalej iść. W tamte rejony wyruszyli ratownicy z Hali Gąsienicowej ( w kierunku Kasprowego) i z M. Oka i Centrali ( do Dol. Roztoki). Turystkę wraz z synem przed 22-gą doprowadzono do Murowańca a 16-latka doprowadzono na Wodogrzmoty i tam o 22.50. przekazano załodze karetki pogotowia.

Sobota 02.07.

Tuż po 9-tej powiadomiono Centralę TOPR, że jedna z uczestniczek zawodów w biegach upadła na szlaku pomiędzy Karbem a Czerwonymi Stawkami, doznając bolesnego urazu barku i ręki. Ze względu na zalegające mgły nie mógł wystartować śmigłowiec. Z pomocą wyruszył ratownik pełniący dyżur na Kasprowym. Po dotarciu na miejsce i udzieleniu I pomocy sprowadził biegaczkę do Murowańca, dalej pojazdem terenowym zwiózł ją na Brzeziny. Z Brzezin do szpitala ratownicy przewieźli ją samochodem TOPR.

Po 19.30 do Centrali TOPR zadzwonił jeden z czteroosobowej grupy turystów informując, że są na Skrajnym Granacie. Nie są w stanie( nie wiedzą jak?) zejść do Murowańca. Uzyskano ich koordynaty GPS. Okazało się, że są w rejonie Granackiej Przeł. Telefonicznie naprowadzono ich na żółty szlak, którym samodzielnie dotarli do schroniska.

Niedziela 03.07.

Tego dnia w Tatrach było słonecznie i bardzo gorąco. Ratownicy byli kilkukrotnie wzywani o zasłabnięć spowodowanych wysoką temperaturą i odwodnieniem. Turystów z M. Oka, Dol. Roztoki, Dol. Kościeliskiej przetransportowano do szpitala.

Po godz. 18.20 powiadomiono Centralę TOPR, że podczas zjazdu z Mnicha przez „Płytę” taterniczka doznała urazu stawu skokowego. Wystartowała śmigłowiec. Z jego pokładu w pobliżu taterniczki desantowali się dwaj ratownicy. Po opatrzeniu urazu taterniczka wraz z towarzyszącym jej ratownikiem została windą wciągnięta na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowana do szpitala.

W omawianym okresie ratownicy udzielili pomocy 32 osobom.

W tym tygodniu należy spodziewać się w Tatrach bardzo zmiennej pogody. Po słonecznym poniedziałku ma przyjść burza i intensywny opad deszczu, później znów jednodniowa poprawa pogody a pod koniec tygodnia mocne ochłodzenie, opady deszczu a na najwyższych szczytach synoptycy przewidują nawet opady śniegu. Przed wyruszeniem na tatrzańskie szlaki należy sprawdzić aktualną prognozę pogody i stosownie do niej właściwie zaplanować wycieczki.

                                       Adam Marasek

SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 8 710 000zł

Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Zakup i wyposażenie ratowników górskich TOPR w sprzęt i ekwipunek ratowniczy w celu prawidłowej realizacji działań z zakresu ratownictwa górskiego.

DOFINANSOWANIE 5 888 000zł