Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

Monitoring

pogody w tatrach

...
Morskie Oko
widok na Rysy
...
Dolina Pięciu Stawów Polskich
widok na Przedni Staw
...
Dolina Chochołowska
widok na Wołowiec
KRONIKA TOPR 24.04.2022

Poważniejsze wypadki na terenie działania TOPR do jakich doszło w omawianym okresie.

To był kolejny tydzień pogodowej walki wiosny z zimą w Tatrach. Ładna słoneczna pogoda przeplatana ujemnymi temperaturami i opadami śniegu. Do tego okresowo wiejący z dużą siłą wiatr. Zmienne warunki śniegowe na trasach w rejonie Kasprowego i poza trasami spowodowały, upadki i kontuzje narciarzy skitourowych jak i jeżdżących po trasach. Warunki turystyczne i taternickie też nie były najlepsze. Upadki, urazy, problemy z bezpiecznym zejściem, zagrożenie lawinowe, to najczęstsze zdarzenia, do których wzywano ratowników.

Czwartek 21.04.2022.

O godz. 18.45 do TOPR zadzwonili taternicy, informując ,że skończyli wspinaczkę Filarem Koziego Wierchu. Ze względu na warunki śniegowe mają problemy z bezpiecznym zejściem, proszą o pomoc. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu w pobliżu desantowali się ratownicy. Po wpięciu do haka wciągarki w dwóch wciągnięciach taternicy wraz z towarzyszącymi im ratownikami zostali windą wciągnięci na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowani w rejon Przedniego Stawu.

Sobota 23.04.

O 15.30 do Centrali TOPR zadzwonili 2 taternicy, którzy schodząc ze Świnicy utknęli po płn. stronie Gąsienicowej Turni. ( Warunki śniegowe? Nieznajomość terenu?). Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu w pobliżu taterników desantowali się ratownicy. Po przygotowaniu taterników do podebrania, zostali oni wraz z ratownikami w dwóch wciągnięciach windą dostarczeni na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowani do Zakopanego.

Po godz.17-tej powiadomiono Centralę TOPR, że podczas podejścia pod otwór Jaskini Wielkiej Litworowej, niewielka lawina ( zsuw) zabrała dwóch podchodzących taterników jaskiniowych, którzy zsunęli się około 100 m na dno Dolinki. Jeden z nich podczas zsuwania doznał urazu klatki piersiowej i ręki, drugiemu nic się nie stało. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu poniżej taterników desantowali się ratownicy. Po dotarciu na miejsce udzielono I pomocy poszkodowanemu. Następnie w noszach zniesiono go w dogodne do przyziemienia miejsce. Tam też doszli pozostali dwaj taternicy. Po przyziemieniu na pokład śmigłowca włożono rannego, zabrano jego kolegów i śmigłowiec odleciał na przyszpitalne lądowisko.

Po godz. 18-tej z czarnego szlaku prowadzącego progiem Stawiarskim do schroniska w Stawach, przetransportowano śmigłowcem do szpitala turystę, który upadając doznał bolesnego urazu ręki.

Na najbliższy tydzień w Tatrach do czwartku przewidywane są opady śniegu a w drugiej części tygodnia ma się ocieplić zza chmur wyjrzy słońce, ale może również trochę popadać deszcz. Przed wyruszeniem na tatrzańskie wycieczki, czy poza trasowe zjazdy należy sprawdzić aktualną prognozę pogody i ogłoszony stopień zagrożenia lawinowego.

                                 Adam Marasek

SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

W ramach powierzenia dla TOPR w roku 2021 zadania publicznego przez Województwo Małopolskie zrealizowali zakup sprzętu i wyposażenia ratowniczego na kwotę 180 000 złotych.