Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

Monitoring

pogody w tatrach

...
Morskie Oko
widok na Rysy
...
Dolina Pięciu Stawów Polskich
widok na Przedni Staw
...
Dolina Chochołowska
widok na Wołowiec
Ostatni weekend okiem ratownika TOPR – ku przestrodze…

W piątek po godzinie 17tej do centrali TOPR dotarło zgłoszenie od trójki turystów, którzy dotarli w rejon Kopy Kondrackiej. Turyści nie wiedzieli gdzie dokładnie się znajdują, a także nie mieli odpowiedniego wyposażenia tj. raków, czekanów ani lawinowego ABC.
W Tatrach panowały wówczas niezwykle trudne warunki – 3. stopień zagrożenia lawinowego, duży świeży opad śniegu, któremu towarzyszył porywisty wiatr. W wyższych partiach oraz na grani wylodzone fragmenty przetykane były świeżo naniesionymi „poduchami śnieżnymi” słabo związanymi z podłożem.

Z centrali wyruszyła pierwsza grupa ratowników, która po kilku godzinach torowania w głębokim śniegu, granią Łopaty dotarła w pobliże grani prowadzącej do Kopy Kondrackiej. Niestety pogorszenie pogody i duże zagrożenie lawinowe uniemożliwiło pokonanie ostatnich 200 metrów. Na ratowników obsunęła się niewielkich rozmiarów lawina, co tylko potwierdziło stopień zagrożenia. Podejmowane próby znalezienia obejścia w warunkach nocnych zakończyły się niepowodzeniem. Zagrożenie było zbyt duże. W pewnym momencie widoczność ograniczyła się do kilku metrów. Zapadła niezwykle trudna decyzja o odwrocie. Niezwykle trudna, ze względu na świadomość, że w tych warunkach turyści bez pomocy mogą nie dotrwać do rana.

W tym czasie uruchomione zostało wsparcie w postaci drona. Była to przy panujących trudnych warunkach jedyna możliwość na dostarczenie turystom płachty biwakowej i pakietów grzewczych. Ratownicy ze sprzętem dotarli do schroniska na Hali Kondratowej i stąd podjęli próby przeniesienia  dronem ładunku w pobliże poszkodowanych. Po kilku próbach operacja kończy się sukcesem. Po północy poszkodowani okrywają się płachtami i uruchamiają pakiety cieplne. To pozwoliło im przeżyć do rana. Maszynie nie udaje się jednak wrócić. Zalodzony dron ląduje awaryjnie na zboczu. Telefon turystów rozładowuje się i kontakt z nimi zostaje utracony.

O piątej rano wyruszają kolejne grupy ratowników i w huraganowym wietrze około południa odnajdują poszkodowanych. W takich warunkach nie ma szans na wsparcie śmigłowca. Na szczęście mimo odmrożeń i silnego wychłodzenia turyści są w stanie się poruszać – ich transport w noszach, gdyby była taka potrzeba, zająłby wiele godzin i w tych warunkach stanowił także zagrożenie dla zdrowia i życia ratowników. Po kilku godzinach grupa dotarła do schroniska, a następnie skuterami i samochodami turyści zostali przetransportowani do szpitala.
W wyprawie na wszystkich jej etapach wzięło udział 30 ratowników.

Tym razem ponownie udało się ocalić ludzkie życie. Jednak warto poświęcić kilka chwil na refleksję. Ponownie musimy zaapelować, aby wybierając się w góry, w trudnych warunkach, nie przyjmować założenia, że „jak będzie źle to wezwiemy TOPR”. Nocna próba dotarcia do turystów pokazała, że w skrajnych przypadkach pomoc może być niemożliwa lub dotrzeć zbyt późno, mimo ogromnego wysiłku ratowników. Warto również zadać sobie pytanie – jak zakończyłaby się ta historia, gdyby oblodzenie drona unieruchomiło go kilka minut wcześniej?
I wreszcie ponownie okazało się, że w trudnych warunkach kluczowe staje się doświadczenie, umiejętności, nogi i ręce ratowników – tak długo, dopóki nie przekroczy się cienkiej czerwonej linii zagrożenia… Należy mieć świadomość, że są sytuacje w których ryzyko prowadzenia akcji ratunkowej może okazać się zbyt wysokie…

W najbliższych dniach planowane jest ponowne pogorszenie pogody połączone z dużym opadem – prosimy planujcie z rozwagą swoje wycieczki i odpowiednio się do nich przygotowujcie. Zimą, nawet łatwe szlaki mogą zmienić się w śmiertelne pułapki.

Dobrego i zdrowego wypoczynku
Z górskim pozdrowieniem
TOPR

SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 8 710 000zł

Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Zakup i wyposażenie ratowników górskich TOPR w sprzęt i ekwipunek ratowniczy w celu prawidłowej realizacji działań z zakresu ratownictwa górskiego.

DOFINANSOWANIE 5 888 000zł