Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

Monitoring

pogody w tatrach

...
Morskie Oko
widok na Rysy
...
Dolina Pięciu Stawów Polskich
widok na Przedni Staw
...
Dolina Chochołowska
widok na Wołowiec
KRONIKA TOPR 18.07.2021

Ratownicy miej pracowity ten wakacyjny, lipcowy tydzień. Burze, opady deszczu, wysokie temperatury nie sprzyjały turystom. Doszło do wielu kontuzji kończyn, zasłabnięć, odwodnień, skurczów mięśni uniemożliwiających dalsze wędrowanie. Na szczęście obyło się beż poważnych w skutkach wypadków.

Poniedziałek 12.07.
Po godz. 14-tej ze „skrótów” drogi do M. Oka przewieziono na Palenicę 10-cio latka, który upadając doznał rany podudzia.

Po godz. 20-tej ze szlaku z Ciemniaka na Zahradziska , przetransportowano  śmigłowcem do szpitala turystę, który 6 godz. schodził z Ciemniaka ale w rejonie Pieca  silny ból nóg nie pozwolił mu na dalsze samodzielne zejście.

Wtorek 13.07.

To był wyjątkowo pechowy dzień dla turystów a bardzo pracowity dla ratowników. I tak:

1.    11.28. Turysta złamał nogę na szlaku pomiędzy Kasprowym a Przeł. pod Kopą Kondracką- transport śmigłowcem do szpitala

2.    11.45.  Hala Gąsienicowa  uraz stawu skokowego. Turysta przewieziony samochodem do szpitala

3.    11.47.  Dol. Białego. 15-letnia turystka doznała  uraz stawu skokowego. Samochodem przewieziona do szpitala.

4.    12.01.  Około 15 min od szczytu Rysów blokada psychomotoryczna, atak paniki u turystki.  Transport śmigłowcem  do szpitala.

5.    13.00 . Złamana ręka  na Hali Gąsienicowej. Turystę samochodem przewieziono do szpitala

6.    13.25. Dol. Strążyska. Zasłabnięcie, omdlenie, drgawki u 14-letniej turystki. Transport samochodem do szpitala.

7.    14.01. Przeł. pod Chłopkiem. utrata przytomności u 47- letniego turysty. Transport śmigłowcem do szpitala

8.    14.05. Rusinowa Polana. uraz nogi 17-letniej turystki. Transport samochodem do szpitala

9.    15.38. Masyw Małołączniaka. Pijany 45-letni „turysta” z Kórnika. Transport śmigłowcem do szpitala.  Ponieważ gość był trochę agresywny, na lądowisku przywitał go patrol Policji.

10.    17.10. Szlak z Przeł. pod Kopą Kondracką w kierunku Kopy Kondrackiej. Osłabiona,  prawdopodobnie odwodniona 23-letnia  turystka. Transport śmigłowcem do szpitala.

11.    18.12. Droga do M. Oka, powyżej Włosienicy. Turysta leżący na drodze, bardzo silne skurcze nóg, nie może schodzić. Transport samochodem na Palenicę.

12.    19.20. Droga do Morskiego Oka, poniżej Wodogrzmotów. Uraz stawu skokowego u 16-letniej turystki. Transport samochodem na Palenicę.

13.    22.20. Hala Gąsienicowa.  Uraz kolana u 42-letniego turysty. Transport samochodem na Brzeziny.  

14.    Ponadto w ciągu dnia jeszcze kilka drobniejszych interwencji .

Środa 14.07.

1.    10.52. Przygniecenie przez traktor podczas prac leśnych ( rolnych?) w rejonie Magury Witowskiej. 50-cio letni mieszkaniec Chochołowa przetransportowany śmigłowcem do szpitala w Nowym Targu.

2.    14.15. Hala Gąsienicowa. Uraz nogi u 57-letnie turystki. Transport pojazdem terenowym Traxter na Brzeziny.

3.    15.22. Rusinowa Polana. Uraz nogi u 44-letniej turystki. Transport samochodem do szpitala.

Czwartek 15.07.

17.30.  Informacja o urazie nogi u 15-letniego turysty na Smreczyńskim Stawem. Z Centrali do Dol. Kościeliskiej wyjechało 4 ratowników , którzy po 18.30 dotarli na miejsce zdarzenia. Po udzieleniu I pomocy zniesiono go w noszach na Ornak i dalej samochodem został on przetransportowany do szpitala.

Piątek 16.07.
1.    12.55. Szlak z Nosala do Kuźnic. Podczas zejścia upadek 9-cio letniego chłopca. Stłuczenie,  rany głowy.  Zaopatrzenie, sprowadzenie do Kuźnic i transport samochodem do szpitala.

2.    13.14.  Szlak z Gęsiej Szyi na Rusinową Polanę. Uraz nogi u 44-letniej turystki. Transport samochodem do szpitala.

3.    14.56. Hala Gąsienicowa. Omdlenie 35-letniego turysty. Transport turysty pojazdem Traxter na Brzeziny i dalej samochodem do szpitala.

4.    16.00 Hala Gąsienicowa. Transport  pojazdem terenowym Traxtet na Brzeziny i dalej samochodem do Zakopanego, 80-cio letniej turystki  która doszła z Kasprowego do Murowańca i dalej nie była w stanie kontynuować zejścia.

5.    16.19. Hala Kondratowa. Transport do Zakopanego 70-letniej turystki, która opadła z sił ( odwodnienie?), tak, że nie była w stanie kontynuować zejścia.

Sobota 17.07.

1.    11.45. Dol. Kościeliska. Transport samochodem do szpitala 12-letnie turystki, która doznała urazu nogi.

2.    12.23. Informacja od turysty, że na szlaku pomiędzy Grzesiem a Rakoniem znajduje się 50-60-letni turysta, z którym jest utrudniony kontakt. Raczej nie zejdzie on o własnych siłach, potrzebna pomoc. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu w pobliżu turysty desantowali się dwaj ratownicy, a śmigłowiec ze względu na nagłe załamanie pogody zawrócił do bazy. Ratownicy po udzieleniu I pomocy sprowadzili turystę do schroniska na Chochołowskiej a sami samochodem zostali przewiezieni do bazy śmigłowca.

3.    13.57. Hala Gąsienicowa. Transport pojazdem terenowym Traxter na Brzeziny 39-letniego turysty, który doznał urazu nogi.

4.    18.18. Dol. 5-ciu Stawów. Sprowadzenie znad Wielkiego Stawu 31-letniej, turystki, która tak osłabła ( odwodniła się?) , że miała problemy z samodzielnym dojściem do schroniska.

5.    19.03. Wodogrzmoty. 45-letnia turystka schodząc Dol. Roztoki  doznała urazu nogi. Doszła do drogi z M. Oka i stamtąd samochodem przewieziono ją na Palenicę.

Niedziela 18.07.

O godz. 15-tej powiadomiono Centralę TOPR, że na Drodze do M. Oka powyżej Wanty jest 5-cio letni chłopiec, który ma uczulenie na konie. Dostał duszności, potrzebna pomoc. Ze  schroniska w M. Oku na miejsce zdarzenia pojechał pełniący tam dyżur ratownik. Po udzieleniu I pomocy zwiózł  chłopca na Palenice, gdzie w tym czasie dojechała karetka pogotowia i przewiozła go do szpitala.

Na najbliższy tydzień w Tatrach od wtorku przewidywana jest poprawa pogody. Stopniowo zza chmur pokaże się słońce , by z każdym dniem świecić coraz dłużej. Ze względu na dynamicznie zmieniające się prognozy, należy każdego dnia przed wyruszeniem na tatrzańskie szlaki, sprawdzić aktualną prognozę pogody i w stosownie do nich planować swoje wycieczki.

                                Adam Marasek    

SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 8 710 000zł

Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Zakup i wyposażenie ratowników górskich TOPR w sprzęt i ekwipunek ratowniczy w celu prawidłowej realizacji działań z zakresu ratownictwa górskiego.

DOFINANSOWANIE 5 888 000zł