Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

Monitoring

pogody w tatrach

...
Morskie Oko
widok na Rysy
...
Dolina Pięciu Stawów Polskich
widok na Przedni Staw
...
Dolina Chochołowska
widok na Wołowiec
KRONIKA TOPR 11.07.2021

W minionym tygodniu nikt nie miał prawa narzekać, na zimno. Takich ciepłych dni w Tatrach i na Podhalu dawno nie było. Wędrowanie w takich warunkach wymagało od turystów ciągłe uzupełnianie płynów. Kto o tym zapomniał szybko się odwadniał, tracił siły i nie był w stanie dalej samodzielnie się poruszać. Ratownicy wiele razy byli wzywani do takich odwodnionych i osłabionych osób. Doszło również do wielu upadków i urazów kończyn. Ratownicy nie próżnowali.

Poniedziałek 05.07.

Po godz. 13.20 powiadomiono Centralę TOPR, że przy Murowańcu zasłabła i zemdlała 17-letnia turystka. Z pomocą pospieszył ratownik pełniący dyżur na Hali Gąsienicowej. Po zaopatrzeniu zwiózł  turystkę pojazdem terenowym na Brzeziny skąd samochodem TOPR została przewieziona do szpitala.

W czasie tych działań do TOPR dotarła informacja, że w  rejonie Dol. Pysznej zasłabł 43-letni turysta. Został on śmigłowcem przetransportowany do szpitala.

Przed godz. 22-gą na Centralę TOPR zadzwonił turysta informując, że jest na Świnickiej Przeł. Jest ciemno, w latarce ma wyładowane baterie. Poproszono by powoli szedł w kierunku Kasprowego a w razie problemów zadzwonił. O północy turysta dotarł na Kasprowy.

Wtorek 06.07.

Po godz. 15-tej z Dol. Kondratowej do szpitala przewieziono 16-letnią turystkę, która osłabła tak, że  nie była w stanie o własnych siłach zejść do Kuźnic.

Przed godz. 21-szą powiadomiono Centralę TOPR, że nad M. Okiem turystka przewróciła się, uderzyła głową w kamienie, doznając głębokiej krwawiącej rany. Na miejsce zdarzenia pospieszył ratownik pełniący dyżur w M. Oku, który po udzieleniu I pomocy przewiózł ranną turystkę do szpitala.

Środa 07.07.

Po godz. 14-tej z M. Oka na Palenicę przewieziono 3 uczestników wycieczki z objawami silnego zatrucia pokarmowego. Po godz. 14.30 z Dol. Strążyskiej przewieziono do szpitala 16-letnią turystkę, która doznała urazu nogi.

O godz. 14.25 powiadomiono Centralę TOPR o wypadku pod Kondracką Przeł. 47-letnia turystka w wyniku poślizgnięcia i upadku doznała urazu nogi. Została ona śmigłowcem przetransportowana do szpitala.

Po godz. 16-tej z Hali Gąsienicowej na Brzeziny zwieziono 4 osoby skarżące się na różne dolegliwości. Dalej do szpitala mieli udać się własnym transportem.

Przed godz. 19.40 do TOPR zadzwonił turysta informując, że wraz z bratem schodzili Żlebem Kulczyńskiego. W rejonie wylotu Żlebu jego brat spadł progiem doznając urazu ręki, nogi, mocnych otarć i potłuczeń. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu w pobliżu miejsca zdarzenia desantowali się ratownicy . Po udzieleniu I pomocy poszkodowany turysta został windą wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala.

Czwartek 08.07.

Po godz. 12-tej ze Skupniowego Upłazu przetransportowano do szpitala turystkę, która doznała urazu stawu skokowego.

Po godz. 13-tej z M. Oka na Palenicę Białczańską zwieziono 15-letnia turystkę z urazem stawu skokowego

Po godz. 16-tej znad Czarnego Stawu pod Rysami przetransportowano śmigłowcem do szpitala turystkę, która tak się odwodniła, że nie była w stanie kontynuować zejścia do M. Oka.

Przed godz. 22-gą z Hali Gąsienicowej na Brzeziny przetransportowano 16-letnią mocno odwodnioną turystkę. Stamtąd własnym transportem miała się udać do szpitala.

Piątek 09.07.

Po godz. 22-giej  z rejonu Wodogrzmotów na Palenicę  zwieziono turystę, który schodząc z   5-ciu Stawów doznał urazu nogi. Do szpitala miał się on udać własnym transportem.

Sobota 10.07.

Przed godz. 9-tą z M. Oka do szpitala przetransportowano 42-letniego turystę, który upadając doznał wewnętrznych obrażeń.

Po godz. 14.20 do TOPR dotarła informacja, że podczas zejścia z Nosala turystka upadła doznając urazu nogi. Nie zjedzie o własnych siłach. Z Centrali z pomocą pospieszyło 4 ratowników, którzy przed 15-tą dotarli do turystki. Po udzieleniu I pomocy turystkę w noszach zniesiono do Kuźnic i dalej samochodem przewieziono do szpitala.

Po godz. 21-szej z Hali Gąsienicowej na Brzeziny pojazdem terenowym i dalej samochodem TOPR do szpitala, przewieziono  turystę z urazem stawu skokowego.

Na najbliższy tydzień synoptycy przewidują w Tatrach opady deszczu i burze. Pod koniec tygodnia opady mogą być intensywne. Przed wyruszeniem na tatrzańskie szlaki należy zapoznać się z aktualną prognozą pogody. Wycieczki należy planować tak, by przed burzą przynajmniej dotrzeć do schroniska.

                                             Adam Marasek

SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 8 710 000zł

Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Zakup i wyposażenie ratowników górskich TOPR w sprzęt i ekwipunek ratowniczy w celu prawidłowej realizacji działań z zakresu ratownictwa górskiego.

DOFINANSOWANIE 5 888 000zł