Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

Monitoring

pogody w tatrach

...
Morskie Oko
widok na Rysy
...
Dolina Pięciu Stawów Polskich
widok na Przedni Staw
...
Dolina Chochołowska
widok na Wołowiec
KRONIKA TOPR 20.06.2021

To był tragiczny tydzień. Doszło do dwóch wypadków śmiertelnych, Wielu poślizgnięć na stromych śniegach i związane z tym urazy. Część turystów zwiodła dobra słoneczna pogoda. Nie wszyscy się spodziewali śniegów na wyżej położonych szlakach i nie byli sprzętowo przygotowani na bezpieczne poruszanie się w takich miejscach. Niech te wypadki będą przestrogą dla innych turystów.

Poniedziałek 14.06.

Po godz. 12-tej pracownik TPN zadzwonił do Centrali TOPR z informacją, że na Wodogrzmotach Mickiewicza znajduje się chora turystka, ma silne dolegliwości gastryczne, jest osłabiona , nie zejdzie o własnych siłach na Palenicę. Z pomocą pospieszył ratownik pełniący dyżur w M. Oku. Po dotarciu na miejsce udzielił jej I pomocy. Następnie zwiózł turystkę na parking skąd karetka pogotowia zabrała ją do szpitala.

Przed godz. 16.30 do TOPR zadzwoniła turystka informując, że podczas zejścia z Przeł. Zabracie do Dol. Wyżniej Chochołowskiej poślizgnęła się na stromych śniegach i zsuwając się uderzyła głową w wystające kamienie. Ma  krwawiącą ranę głowy, otarcia i potłuczenia. Potrzebuje pomocy. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu w pobliżu turystki desantowali się ratownicy. Po udzieleniu i pomocy i założeniu uprzęży ewakuacyjnej, turystka wraz z towarzyszącym jej ratownikiem została windą wciągnięta na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowana do szpitala.

Wtorek 15.06.

O godz. 8.45 zadzwonił turysta znajdujący się na szlaku na Rysy informując, ze widział jak mniej więcej z połowy Rysy zsunęły  się po stromych śniegach dwie osoby. Z jedną jest kontakt, z drugą, która spadła poniżej Buli nie. Turysta schodzi zobaczyć co się stało. Wystartował śmigłowiec . Chwilę po tym kolejny telefon od zgłaszającego wypadek z informacją, że turysta nie daje oznak życia. Po dolocie w rejon wypadku, około 50 m poniżej Buli, desantowali się ratownicy. Po dojściu do turysty stwierdzili wielonarządowe śmiertelne obrażenia. Po uzyskania stosownej zgody ciało turysty przetransportowano do Zakopanego. Okazało się , że śmierć w wyniku zsuwania się po stromych śniegach i uderzeniu w wystając głazy poniósł 40-letni turysta. Prawdopodobnie turysta nie miał  raków i czekana.

Po godz. 11.30  z rejonu Łopaty przetransportowano śmigłowcem do szpitala turystkę, która doznała urazu stawu skokowego.

O godz. 13.45 do Centrali TOPR dotarła informacja, że że szlaku pomiędzy Zawratem a Świnicą spadł na stronę 5-ciu Stawów jakiś turysta. Rusza się, ale nie odpowiada na wołania. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu w pobliżu turysty desantowali się ratownicy, którzy przystąpili do udzielania I pomocy. Okazało się, że turysta doznał urazu głowy, barku, otarć i potłuczeń. Po włożeniu go do noszy francuskich został on windą wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala.

Po godz. 15.30 z Hali Kondratowej do szpitala przewieziono turystkę, która tak osłabła, że nie była w stanie kontynuować zejścia do Kuźnic.

Po godz.. 19-30 z Dol. Kondratowej przewieziono do  szpitala kolejną mocno osłabioną turystkę.

Po godz. 19.30 do Murowańca dotarł turysta, który w rejonie Małego Kościelca upadł doznając rany głowy i ręki. Po udzieleniu I pomocy został przewieziony na Brzeziny skąd własnym samochodem miał udać się do szpitala.

W czasie tych działań z Dol. Chochołowskiej przewieziono do szpitala turystę, który wędrując w tamtym rejonie doznał urazu nogi.

Środa 16.06.

Po godz. 17-tej za pośrednictwem CPR powiadomiono Centralę TOPR, że na szlaku na Zawrat, znajduje się czteroosobowa grupa turystów, którzy utknęli w trudnym dla nich terenie. Proszą o pomoc. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu zlokalizowano turystów w rejonie pierwszych łańcuchów. Tam desantowali się ratownicy. Po założeniu uprzęży ewakuacyjnych 2 turystki zostały windą wciągnięte na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowane na Halę Gąsienicową. Towarzyszący im panowie postanowili samodzielnie dojść do Murowańca. Okazała się, że jedna z turystek podczas podchodzenia po śniegach poślizgnęła się i zsunęła kilka m doznając stłuczenia ręki i nogi. Ponieważ ból się nasilał, ratownik pełniący dyżur w Murowańcu zwiózł ją i jej koleżankę na Brzeziny , skąd samochodem miały udać się do szpitala.

Przed 22-gą z Dol. Małej Łąki przetransportowano do szpitala 72-letnią turystkę, która doznała urazu stawu skokowego.

Czwartek 17.06

Po godz. 16-tej z rejonu Suchych Czub Kondrackich przetransportowano śmigłowcem do szpitala turystę, który doznał urazu stawu skokowego.

Przed godz. 17-tą  ze szlaku pomiędzy Kuźnicami a Nosalową Przeł. zniesiono w noszach 14-letnią turystkę, która doznała kontuzji stawu skokowego. W Kuźnicach jej opiekunka odmówiła transportu dziewczynki do szpitala.  

Piątek 18.06.

Po godz. 14.30 z Dol. Pańszczycy przetransportowano śmigłowcem do szpitala turystkę, która doznała kontuzji kolana.

W tym czasie z Hali Gąsienicowej przewieziono na Brzeziny  7-mio letnią dziewczynkę, która doznała urazu nogi.

Przed godz. 15.45 do TOPR zadzwonił turysta znajdujący się na wierzchołku Kościelca informując, ze przed chwilą z Kościelca na wsch. stronę spadł jakiś turysta. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu zlokalizowano ciało turysty w szczelinie brzeżnej, około 100 m powyżej Kotła Kościelcowego.  We wsch. ścianę desantuj się jeden z ratowników, który zakłada stanowisko. Następnie śmigłowiec leci pod Centralę, skąd w dwóch lotach przewozi ratowników, którzy desantują się na założone stanowisko, z którego dostają się do szczeliny brzeżnej, skąd spod śniegu wydobywają ciało mężczyzny. Po godz. 19.10 śmigłowiec zabiera ze stanowiska ratowników biorących udziale w działaniach ratowniczych i  ciało turysty i  przewozi ich do bazy. Okoliczności wskazują na to, że mogło to być samobójstwo 54-letniego mężczyzny.

Sobota. 19.06.

O godz. 5.35 do TOPR zadzwonił turysta informując, że napotkał w rejonie wsch. brzegu Czarnego Stawu po Rysami turystę z widocznymi obrażeniami, który nic nie pamięta co się stało. Został on zaopatrzony przez idących tamtędy turystów. Po  godz. 6-tej wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu w pobliżu turysty desantowali się ratownicy. Po udzieleniu I pomocy włożono go do noszy francuskich, w których wraz z towarzyszącym mu ratownikiem został windą wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala. Z wywiadu  przeprowadzonego z turystą wynika, że  około 4-tej rano wyszedł w kierunku Rysów.  Będąc w rejonie wylotu Wołowego Żlebu, poślizgnął się na twardych, stromych śniegach i spadł około 100-200 m uderzając po drodze w kamienie. Doznał urazu głowy, twarzy, najprawdopodobniej chwilowej utraty przytomności, był splątany.

Około godz. 9-tej z Hali Gąsienicowej przetransportowano do szpitala turystkę, która doznała urazu kolana.

Po godz. 12-tej z Murowańca do szpitala przewieziono turystę z urazem stawu skokowego.

Po godz. 14.30 ze szlaku z Wodogrzotów do 5-ciu Stawów przetransportowano śmigłowcem do szpitala mocno odwodnioną i osłabioną turystkę.

W tym czasie z Wiktorówek do szpitala przetransportowano 83-letnią kobietę skarżącą się na silne dolegliwości sercowe.

Przed 15.30 powiadomiono TOPR, że w okolicach Buli pod Rysami doszło do wypadku. W wyniku poślizgnięcia na śniegach i upadku, turysta doznał urazu ( stłuczenia?)  kręgosłupa, ręki, nogi. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu dostrzeżono potrzebującego pomocy turystę powyżej Buli. Tam desantowali się ratownicy, którzy przystąpili do udzielania rannemu I pomocy. Następnie włożono go do noszy, w których wraz z towarzyszącym mu ratownikiem został windą wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala.

Po godz. 0.30 z Hali Gąsienicowej z okolic dolnej stacji wyciągu, przetransportowano na Brzeziny 19-letniego turystę, który ze względu na uraz kolana miał problem z dalszym poruszaniem się.

Niedziela 20.06

O godz. 8.35 do TOPR zadzwoniła turystka informując, że przed chwilą ze szlaku na Wrota Chałubińskiego zsunęła się po śniegach jej koleżanka. W wyniku upadku doznała  rany nogi, otarć i potłuczeń. Potrzebuje pomocy. Turystkę śmigłowcem przetransportowano do szpitala.

Po godz. 12.30  turystka schodząca szlakiem z Przeł. Zabracie do Dol. Wyżniej Chochołowskiej, poślizgnęła się na stromych śniegach i skręciła nogę. Nie da rady dalej schodzić, potrzebuje  pomocy. Turystkę śmigłowcem przetransportowano do szpitala.

Na najbliższy tydzień w Tatrach przewidywane są opady deszczu i burze. Przed wyruszeniem na tatrzańskie szlaki należy zapoznać się z aktualną prognozą pogody i wycieczkę planować tak, by przed burzą powrócić do miejsca zamieszkania lub dotrzeć do schroniska.  W ostatnim tygodniu doszło do szeregu wypadków spowodowanych poślizgnięciami na śniegu. Na wyżej położonych szlakach zalega go sporo, dlatego w takich miejscach koniecznym jest użycie raków i czekana, by bezpiecznie przejść przez strome płaty śniegów.

                                                 Adam Marasek

SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 8 710 000zł

Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Zakup i wyposażenie ratowników górskich TOPR w sprzęt i ekwipunek ratowniczy w celu prawidłowej realizacji działań z zakresu ratownictwa górskiego.

DOFINANSOWANIE 5 888 000zł