Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1,5% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA
KRONIKA TOPR 02.05.2021

Za nami chyba bardziej zimowy niż wiosenny tydzień w Tatrach. Powyżej 1300  m nad poziom morza zalega jeszcze sporo śniegu, niżej z każdym dniem śniegu ubywa, a tam gdzie zniknie pojawiają się wiosenne zwiastuny w postaci krokusów, przebiśniegów i nieśmiało zieleniejącej się trawy.  W majowy weekend turyści i skitourowcy przysporzyli ratownikom sporo pracy. Szczególnie pracowity był 1 maja.

Wtorek  27.04.

O godz. 14.40 powiadomiono Centralę TOPR, że z Rysy w Rysach zsunął się po śniegach całą Rysą i zatrzymał u jej  wylotu turysta. Jest przytomny, ale poobijany i wychłodzony. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu w pobliżu turysty desantowało się trzech ratowników, którzy przystąpili do udzielania I pomocy. Po zaopatrzeniu turysta wraz z towarzyszącym mu ratownikiem został windą wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala. Turysta może mówić o ogromnym szczęściu, że podczas kilkusetmetrowego zsuwania się po stromych śniegach nie uderzył w skały .Tym razem Anioł Stróż był na miejscu.

O godz. 17.45 do TOPR zadzwonił narciarz skitourowy, który poinformował, że podczas zjazdu z 5-ciu Stawów Litworowym Żlebem upadł i wybił bark. Kontuzja jest bolesna, potrzebuje pomocy. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu w pobliżu narciarza desantowali się ratownicy. Po udzieleniu I pomocy i założeniu uprzęży ewakuacyjnej, narciarz wraz z towarzyszącym mu ratownikiem został windą wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala.

Środa 28.04.

Po godz. 11.tej z Krzesanicy przetransportowano śmigłowcem do szpitala narciarza skitourowego, który upadając wybił bark.

Po godz. 12-tej powiadomiono Centralę TOPR, że doszło do kolejnego wypadku skitourowego, tym razem  powyżej Zielonego Stawu. Zjeżdżająca narciarka upadając doznała urazu kolana. I tym razem kontuzjowaną do szpitala przetransportowano śmigłowcem.

Czwartek 29.04.

Po godz. 14-tej z Dol. Strążyskiej do szpitala przewieziono turystkę, która upadając doznała urazu ręki.

Piątek 30.04.

Po godz. 19.20 do TOPR zadzwonił narciarz skitourowy informując, że podczas zjazdu z Przeł. pod Kopą Kondracką jego znajoma  będąca powyżej „Kamienia” upadając doznała urazu nogi. Z Centrali w tamten rejon pojazdem terenowym wyjechało 2 ratowników którzy przed 20.40 dotarli do oczekującej na pomoc turystki. Po udzieleniu I pomocy przetransportowali ją do znajdującego się poniżej pojazdu Traxter i dalej do Kuźnic, skąd do szpitala zabrała ją karetka pogotowia.

Sobota 1.05.

Tuż po 14-tej powiadomiono Centralę TOPR, że poniżej Wiktorówek turysta poślizgnął się na zalodzonym odcinku drogi i upadając złamał rękę. Z Centrali na miejsce zdarzenia wyjechało dwóch ratowników. Po udzieleniu I pomocy turystę przetransportowano do szpitala.

W czasie tych działań do TOPR zadzwoniła dziewczyna informując, że jej chłopak utknął w rejonie Niżnich Rysów. Jest w miejscu, z którego nie jest w stanie dalej się ruszyć. Potrzebuje pomocy.
Chwilę po tym informacja o kolejnym wypadku tym razem na szlaku pomiędzy Dol. Jaworzynki a Przeł. między Kopami. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu poniżej Przeł. desantowali się dwaj ratownicy. Po desancie śmigłowiec poleciał na Niżnie Rysy. Z jego pokładu dostrzeżono turystę. W jego pobliżu desantował się jeden ratowniki, który założył mu uprząż ewakuacyjną. Turysta wraz z towarzyszącym mu ratownikiem został windą wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do bazy przy szpitalu. Po wysadzeniu turysty, któremu nic się nie stało, śmigłowiec poleciał pod Przeł. Między Kopami skąd na pokład podebrano kontuzjowaną turystkę, która upadając złamała rękę i udzielających  jej pomocy ratowników i przetransportowano ją do szpitala.

W czasie tych działań informacja o kolejnym wypadku tym razem na szlaku pomiędzy Dol. Strążyską  a Czerwoną Przeł.  Tam turysta upadając doznał urazu ręki.  Z Centrali w tamten rejon wyjechało 4 ratowników. Po dotarciu na miejsce zdarzenia i udzieleniu I pomocy poszkodowanemu turyście w noszach zniesiono go do Dol. Strążyskiej. W czasie tych działań powiadomiono Centralę TOPR, że przy szałasie w Dol. Strążyskiej znajduje się turystka z urazem ręki.  Ratownicy, którzy dotarli rannym do szałasu udzielili i pomocy kontuzjowanej turystce i oboje poszkodowanych przewieźli do szpitala.

Przed godz. 20-tą na Centralę TOPR zadzwonił turysta informując, że wraz ze znajomą schodzą  z Giewontu na Kondratową. Znajomą boli noga, spróbują powoli schodzić, gdyby potrzebowali pomocy zadzwonią ponownie.

Po godz.21. 20 do TOPR zadzwonił taternik z prośbą o pomoc dla partnera, który zasłabł i nie jest w stanie kontynuować zejścia. Wspinali się cały dzień w rejonie Mnicha. Mieli  mało picia i jedzenia. Są na „ Ceprostradzie”  w rejonie odejścia szlaku na  Wrota Chałubińskiego.

Po godz.21.30 ponowny tel. od turystów , który schodzili na Kondratową z informacją, że są na Kalatówkach, proszą o pomoc, gdyż turystka nie da rady kontynuować zejścia ze względu na silny ból kolana. Na Kalatówki Land Roverem wyjechał jeden z ratowników, który zwiózł turystów do Zakopanego.

Z Centrali do M.. Oka wyjechało 5-ciu ratowników a z M. Oka w rejon zdarzenia wyruszył pełniący tam dyżur ratownik, który przed 23-cią dotarł do taterników. Po  ogrzaniu i napojeniu herbatą okazało się, ze osłabiony taternik powoli wraca do sił. W tym czasie dotarła ekipa z Zakopanego i rozpoczęto sprowadzanie taternika. Tuż po północy dotarto do schroniska nad M. Okiem. Tam zostali taternicy a ratownicy po pierwszej w nocy powrócili na Centralę.  

Na najbliższy tydzień w Tatrach należy spodziewać się dodatnich  temperatur w dzień i ujemnych nocą. W niektóre dni będzie padał deszcz, ale również od czasu do czasu zza chmur wyjrzy słońce. Przed wyruszeniem na tatrzańskie szlaki należy sprawdzić aktualną prognozę pogody a skitourowcy powinni zapoznać się z zarządzeniem Dyrektora TPN dotyczącym terminu zamknięcia terenu Parku dla uprawiania skitouringu i freeraidu.

                          Adam Marasek

SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 12 266 902 zł