Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA
Jak co roku, zwracamy się do Was z prośbą o wsparcie ratownictwa w Tatrach, proponując w zamian rzecz niezwykle nam bliską - Kalendarz TOPR na 2023 rok. Pozycja ta, zatytułowana jest "60 lat ratownictwa śmigłowcowego w Tatrach" i wypełniona jest pięcioma zdjęciami wykonanymi w trakcie wypraw ratunkowych. To kawał historii... Dzisiaj, nie wyobrażamy sobie ratownictwa w Tatrach bez udziału „Sokoła”. Czas dotarcia do poszkodowanego oraz szybkiego transportu do szpitala, w wielu skrajnych sytuacjach jest czynnikiem kluczowym dla przeżycia poszkodowanego.
 
Co roku TOPR udziela pomocy ponad 1000 osób. Tylko w miesiącach wakacyjnych tego roku przeprowadzono 300 działań ratowniczych, w tym 100 z użyciem śmigłowca Sokół.
 
Środki uzyskane z kalendarza zostaną przeznaczone na pokrycie dodatkowych kosztów utrzymania "Sokoła" oraz modernizacji zaplecza technicznego - socjalnego bazy śmigłowca.
 
Mamy nadzieję, że Kalendarz znajdzie w Waszym domu odpowiednie miejsce, przypomni o pięknie i potędze Tatr oraz skłoni Was, aby z wyprzedzeniem dobrze planować tatrzańskie wycieczki.
 
Kalendarz jest nowy, ścienny, pięciokartkowy na spirali o wym. 34 cm x 48 cm.
 
Tradycyjnie zawartość kalendarza stanowi niespodziankę.
 
Nie prowadzimy wysyłki poza granice Polski.
 
Zapraszamy do zakupu.
Fundacja TOPR
 
Link do naszego sklepu w Allegro: Kalendarz Fundacji TOPR 2023

Niektórzy Kurierzy Tatrzańscy byli również ratownikami TOPR. Zachęcamy do wsparcia finansowego budowy pomnika

W dniach 22-23 września 2022 roku w Zakopanem odbyło się spotkanie ratowników TOPR z ratownikami HGSS ( www.hgss.hr ) z Chorwacji. Inicjatorem zorganizowania konferencji był Konsulat Republiki Chorwacji na czele z Konsulem Honorowym Pawłem Włodarczykiem.

Celem konferencji była wymiana doświadczeń zdobytych w polskich i chorwackich górach, stosowanych technik ratowniczych, organizacji wypraw ratowniczych w górach i jaskiniach oraz możliwości i celowości nawiązywania stałej współpracy szkoleniowej i ratowniczej.

Ratownicy z Chorwacji w towarzystwie ratowników TOPR mieli też okazję odwiedzić Morskie Oko i Kasprowy Wierch.

Konferencja była w dużej części czysto merytoryczna, a jej wynikiem jest podpisanie listu intencyjnego o nawiązaniu stałej współpracy szkoleniowo – ratowniczej. Ustalono również pierwsze wspólne aktywności w najbliższych miesiącach.

Dziękujemy za wsparcie w organizacji konferencji Fundacji Ratownictwa Tatrzańskiego TOPR, Urzędowi Miasta Zakopane, Polskim Kolejom Linowym, oraz Konsulatowi Republiki Chorwacji.

 foto: Albin Marciniak

foto: Albin Marciniak

foto: Albin Marciniak

foto: Albin Marciniak

foto: Albin Marciniak

Ze smutkiem informujemy, że w dniu 5 listopada 2022 roku zmarł w wieku 66 lat ratownik TOPR Adam Górecki.

Był ratownikiem kandydatem od 1978 roku. Przyrzeczenie ratownicze złożył w 1980 roku, a w 1982 rokiem uzyskał stopień starszego ratownika. Wziął udział w blisko 50 działaniach ratowniczych.

Uroczystości pogrzebowe będą miały miejsce w środę (9 listopada) o godz. 10:30  w Kościele Parafialnym w Kościelisku.

Cześć Jego Pamięci

W dniu 11 sierpnia 1994 roku o godz. 13.17 miało miejsce najtragiczniejsze zdarzenie w historii polskiego ratownictwa górskiego. W czasie pełnienia czynności ratowniczych w katastrofie śmigłowca ratowniczego Sokół w Dolinie Olczyskiej śmierć ponieśli ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego: Janusz Kubica i Stanisław Mateja oraz ratownicy - piloci: Bogusław Arendarczyk i Janusz Rybicki.

11 SIERPNIA 2022 ROKU O GODZ.18.00 W KAPLICY SIÓSTR URSZULANEK NA BORACH W ZAKOPANEM (ul. Jaszczurówka 2) ZOSTANIE ODPRAWIONA MSZA Św. W INTENCJI ZMARŁYCH RATOWNIKÓW I PILOTÓW . Wcześniej ratownicy i rodziny tragicznie zmarłych odwiedzą Stary Cmentarz i Dolinę Olczyską.

SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 8 710 000zł

Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Zakup i wyposażenie ratowników górskich TOPR w sprzęt i ekwipunek ratowniczy w celu prawidłowej realizacji działań z zakresu ratownictwa górskiego.

DOFINANSOWANIE 5 888 000zł