TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

 

KRONIKA TOPR 15.03.2020

Kolejny tydzień tegorocznej zimy. Opady śniegu, wiatr , który unieruchomił kolejkę na Kasprowy, ocieplenie, ochłodzenie, Tatry pokryte bardzo twardą , wręcz lodową pokrywą śniegu i rzadko spotykane działania Parku, PKl- u, PTTK.  A wszystko za sprawą koronawirusa, który nieproszony pojawił się w Polsce. TPN zamknął obszar Parku, PKL kolejkę i wyciągi na Kasprowym, PTTK schroniska. A ratownicy jak zwykle nie próżnowali.

Poniedziałek 9.03.

Przed godz. 15-tą powiadomiono Centralę TOPR, że podczas zjazdu z Kondratowej narciarz skitourowy upadając doznał urazu nogi. Z Centrali pojazdem Traxter na miejsce zdarzenia wyjechało dwóch ratowników, którzy po dotarciu udzielili I pomocy poszkodowanemu. Następnie zwieźli go do Kuźnic i dalej samochodem do szpitala.

Czytaj więcej: KRONIKA TOPR 15.03.2020

Komunikat turystyczny TPN

W związku z wprowadzeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego oraz odpowiadając na apel Premiera RP i Ministra Zdrowia, by na czas zagrożenia pozostać w domach, nie wychodzić bez potrzeby, w trosce o zdrowie wszystkich obywateli jesteśmy zmuszeni zamknąć teren TPN do odwołania. Co to oznacza?
- Zamknięte są punkty wejścia do Parku.
- Obowiązuje zakaz wejścia na wszystkie szlaki.
- Schroniska nie przyjmują rezerwacji.
- Parkingi są nieczynne.
- Kolejka oraz wyciągi w rejonie Kasprowego Wierchu są nieczynne.

Czytaj więcej: Komunikat turystyczny TPN

KRONIKA TOPR 01.03.2020

Miniony tydzień w Tatrach był wietrzny, jak to tej zimy, a pod koniec tygodnia nadeszły dość intensywne, jak na tą zimę opady śniegu. Wzrosło zagrożenie lawinowe. Ratownicy ogłosili III stopień zagrożenia. Doszło do zejścia lawiny zabrania jednego narciarza . Na szczęście wszystko skończyło się dobrze. Ratownicy mieli trochę pracy, Pobłądzenia, zapchania w trudny teren, urazy nóg, upadki z wysokości, to zdarzenia do których wzywano ratowników.

Czytaj więcej: KRONIKA TOPR 01.03.2020

KRONIKA TOPR 08.03.2020

W Tatrach  ciąg dalszy wietrznej zimy, opadów śniegu, ocieplenia, ochłodzenia i mgieł ograniczających widoczność. Takie warunki nie sprzyjały turystom i narciarzom. Doszło do kolejnego wypadku śmiertelnego w rejonie Rysów, spowodowanego najprawdopodobniej poślizgnięciem i upadkiem z wysokości. Ratownicy mieli sporo pracy.

Wtorek 03.03.

O godz. 19.30 powiadomiono Centralę TOPR, że podczas eksploracji Jaskini Czarnej przez grupę grotołazów jeden z uczestników w okolicach Szmaragdowego Jeziorka doznał urazu barku. Współtowarzysze wyprowadzają go na powierzchnię.  Po godz. 20-tej z Centrali na Pisaną i dalej pod otwór wejściowy wyruszyła 8-mio osobowa ekipa ratowników. Przed 21.30 ratownicy dotarli pod otwór wejściowy, spod którego przetransportowali kontuzjowanego grotołaza do drogi w Dol. Kościeliskiej skąd karetką TOPR  po północy przetransportowano go do szpitala.

Czytaj więcej: KRONIKA TOPR 08.03.2020

KRONIKA TOPR 23.02.2020

Kolejny tydzień zimy w Tatrach. Wiatry, ocieplenia, opady śniegu, oblodzenia, znów wiatry, ciepło i na koniec śnieg. Taka mieszanka pogodowa utrudniała wędrowanie, jazdę na nartach i chodzenie na skitury. W takich warunkach turyści mieli problemy z bezpiecznym poruszaniem się . Ratownicy kilka razy wyruszali na poszukiwania i sprowadzanie turystów.

Poniedziałek 17.02.

Po godz. 10-tej z M. Oka przetransportowano na Palenicę Białczańską taternika, który poprzedniego dnia doznał urazu barku. Do szpitala zabrała go karetka pogotowia.

Po godz. 10.30 do TOPR zadzwonili turyści  informując, że w dwie osoby utknęli na Czubie Goryczkowej. Ze względu na warunki nie są w stanie bezpiecznie kontynuować wędrówki. Zostali oni śmigłowcem przetransportowani do Zakopanego.

O godz. 18-tej do TOPR zadzwonili turyści informując, że w 3 osoby utknęli na Suchych Czubach. Nie są w stanie kontynuować dojścia na Kasprowy. Proszą o pomoc. Z Centrali na Myślenickie Turnie wyjechało  pojazdem terenowy Traxter 5-ciu ratowników. Stamtąd zostali wywiezieni kolejką na Kasprowy, skąd udali się w kierunku turystów. W czasie tych działań, kolejny telefon do TOPR- dwoje turystów zgubiło się w rejonie Suchych Czub. Nie mogą odnaleźć szlaku. Po uzyskaniu ich współrzędnych GPS okazało się, że znajdują się oni niedaleko 3 turystów, którzy utknęli na Suchych Czubach.  Po godz. 20.30 ratownicy dotarli do dwójki turystów a pół godz. później do 3-osobowej grupy. Asekurując sprowadzono ich na Kondratową.

Czytaj więcej: KRONIKA TOPR 23.02.2020

Fundacja TOPR

Fundacja TOPR

  

Aplkacja Ratunek

 

www.bezpieczniewgory.pl

exte end ext