TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

 

KLAUZULA INFORMACYJNA RODO

W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO”), informujemy o zasadach przetwarzania Pani/Pana danych osobowych oraz o przysługujących Pani/Panu prawach z tym związanych.
Poniższe zasady stosuje się począwszy od 25 maja 2018 roku.

Czytaj więcej: KLAUZULA INFORMACYJNA RODO

KRONIKA TOPR 20.05.2018

Za nami Ogrodnicy i „Zimna Zośka”. Tak jak od wielu lat, tak i w tym roku na Podhalu zrobiło się chłodno a w Tatrach nawet poprószyło śniegiem . Do tego, od czasu do czasu  były opady deszczu, które potęgowały chłód. W Tatrach sporo szkolnych wycieczek a w okresie weekendu dużo wędrujących turystów. Ponieważ na najwyżej położonych szlakach, zwłaszcza po stronie płn. zalega jeszcze sporo śniegu, turyści mieli problemy z bezpiecznym przejściem pokrytych śniegiem odcinków szlaków. Doszło do poślizgnięć i upadków. Ratownicy mieli trochę pracy.

Czytaj więcej: KRONIKA TOPR 20.05.2018

KRONIKA TOPR 06.05.2018

Za nami dłuuuuuugi majowy weekend. Pod Tatry przyjechało sporo turystów, którzy korzystając z generalnie dobrej pogody, tłumnie wyruszyli na tatrzańskie szlaki. Jak to na przełomie kwietnia i maja, mimo, że z rana pogoda zapraszała na  wycieczki, w niektóre popołudnia nad Tatry nadciągały deszczowe i burzowe chmury. Kto z turystów nie sprawdził pogody, do domu docierał przemoczony, a niektórzy doświadczyli na sobie co to jest burza w Tatrach. Ratownicy mieli wyjątkowo dużo pracy.

Poniedziałek 30.04.

Tuż przed 14-tą, powiadomiono Centralę TOPR, że nad M. Okiem przewróciła się turystka, doznając potłuczeń. Ponieważ urazy okazały się niewielkie, ratownik dyżurujący w M. Oku zwiózł turystkę na Włosienicę, skąd furmanką udała się na parking na Palenicy.

Czytaj więcej: KRONIKA TOPR 06.05.2018

KRONIKA TOPR 13.05.2018

Za nami trochę słoneczny, trochę deszczowo – burzowy, majowy tydzień. W Tatrach znika powoli śnieg, ale w żlebach, kotlinkach, zwłaszcza po płn. stronie jest go jeszcze sporo. Zalegające śniegi były przyczyną  poślizgnięć, upadków, kontuzji i problemami z bezpiecznym zejściem. Na szlaku na Rysy doszło do 4 wypadków w tym śmiertelnego.  Ratownicy znów mieli sporo pracy.

Poniedziałek 7.05.

O godz. 9.39 do TOPR zadzwonił turysta idący na Rysy informując, że przed chwilą z górnej części Rysy poleciał po stromych śniegach jakiś turysta. Nie widzi go i nie może nawiązać z nim kontaktu głosowego.  Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu dostrzeżono leżącego człowieka około 200 m poniżej „Kamienia”. Tam desantowali się ratownicy. Po dotarciu na miejsce stwierdzono, że turysta doznał wielonarządowych śmiertelnych obrażeń. Ratownikom pozostał smutny obowiązek przetransportowania zwłok 50-letniego turysty z Tuchowa. Jak doszło do wypadku? Turysta znajdujący się w górnej części Rysy, stracił równowagę i  zsunął się około 600-700 m po stromych twardych śniegach, uderzając po drodze wystające głazy.  

Czytaj więcej: KRONIKA TOPR 13.05.2018

KRONIKA TOPR 29.04.2018

Za nami ciepły wiosenny tydzień w Tatrach. Śniegi tajały na potęgę. Narciarze chcący pożegnać zimę, mogli pojeździć jeszcze w Kotle Gąsienicowym. Do rozpoczęcia długiego weekendu w Tatrach obyło się bez wypadków. Od piątku ratownicy mieli sporo pracy. Doszło do kilku poważnych wypadków, w tym śmiertelnego.

Poniedziałek – środa 23-25.05.

Ratownicy i pracownicy obsługujący poszczególne koleje krzesełkowe na stacjach narciarskich, przeprowadzali pozorowane akcje ewakuacji narciarzy z wyciągów. Działania te przeprowadzono w Stacjach Narciarskich Małe Ciche,  Bania, Kaniówka  i na kolei krzesełkowej na Wielkiej Krokwi.

Piątek 27.04.

O godz. 13.19 do TOPR dotarła informacja o wypadku w rejonie Rysów. Turysta znajdujący się w górnej części Rysy stracił równowagę i  zsunął się po twardych , stromych śniegach do wylotu Rysy. W wyniku uderzeń o wystające skały, doznał poważnego urazu kręgosłupa,  głowy, barku, mocnych otarć i potłuczeń. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu ratownicy desantowali się w pobliżu miejsca zdarzenia. Po zaopatrzeniu, rannego włożono do noszy francuskich, w których wraz z ratownikiem został windą wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do zakopiańskiego szpitala. Stamtąd, ze względu na poważne urazy kręgosłupa przetransportowano go do specjalistycznego szpitala w Krakowie.

Czytaj więcej: KRONIKA TOPR 29.04.2018

Fundacja TOPR

  

Aplkacja Ratunek

 

www.bezpieczniewgory.pl

exte end ext