TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

 

KRONIKA TOPR 19.08.2018

Miniony tydzień to chyba apogeum liczby turystów, którzy przybyli na Podhale , tłumnie odwiedzali Tatry i Krupówki. Na wycieczki zapraszała dobra pogoda, chociaż popołudniami czasem popadało i zagrzmiało. Ratownicy mieli wyjątkowo dużo pracy. Na szczęście nie doszło do tragicznych w skutkach wypadków.

Poniedziałek 13.08.

O godz. 8.37 do TOPR zadzwonił zaniepokojony ojciec informując, że do tej pory nie ma informacji od syna, który dnia poprzedniego wyruszył na Orlą Perć. Próba łączności z nim powiodła się. Sprawdzono okoliczne schroniska- poszukiwany tam się nie meldował. O 9.21 do TOPR zadzwonił poszukiwany informując, że spał w 5-ciu stawach, ale nie meldował się w recepcji. Dziwi niefrasobliwość młodych ludzi którzy nie pamiętają, że najbliżsi martwią się o nich.  A wystarczyłby jeden telefon lub SMS z informacją, że wszystko ok. A tak w niepotrzebne poszukiwania angażowani są ratownicy.

Czytaj więcej: KRONIKA TOPR 19.08.2018

KRONIKA TOPR 12.08.2018

W Tatrach wakacyjny szczyt. Na wszystkich szlakach sporo turystów. Rekordy bije M. Oko, gdzie codziennie z Palenicy Białczańskiej wędrują tłumy turystów. Kto wcześnie rano nie wyruszy w tamten rejon, ten nie ma szans na dojazd własnym samochodem na parking na Palenicę. Zatłoczone są również szlaki na Halę Gąsienicową i na Kasprowy, a w Kuźnicach długość kolejki  do kolejki na Kasprowy bije również rekordy.  Rekordy długi jest również czas dojazdu z Krakowa do Zakopanego, jak i sam przejazd przez Zakopane.
W minionym tygodniu ratownicy mieli wyjątkowo dużo pracy.

Poniedziałek 6.08.

O godz. 12.26 powiadomiono TOPR, że na szlaku na Wrota Chałubińskiego, turysta został uderzony w głowę spadającym kamieniem, spuszczonym najprawdopodobniej, przez idącego nierozważnie a znajdującego się powyżej jakiegoś turystę. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu w rejonie wypadku desantowało się dwóch ratowników. Po udzieleniu I pomocy i założeniu uprzęży ewakuacyjnej turysta został windą wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala.

Czytaj więcej: KRONIKA TOPR 12.08.2018

KRONIKA TOPR 05.08.2018

Aleśmy się wygrzali w minionym tygodniu. W Tatrach temperatury były co najmniej południowoeuropejskie. Ale i tak nie ma co narzekać. Ci co pozostali w miastach to dopiero mieli saunę. Taka temperatura sprzyjała odwodnieniom, zmęczeniu i dekoncentracji. Podczas tatrzańskich wędrówek turyści doznawali kontuzji stawów, złamania kończyn i problemów kardiologicznych. Ratownicy mieli sporo pracy.

Wtorek 31.07.

Po godz. 13-tej z 5-ciu Stawów przetransportowano śmigłowcem do szpitala 1,5 roczne dziecko wraz opiekunami, które doznało poważnego urazu palca

Po godz. 19-tej ze szlaku pomiędzy Przeł. w Grzybowcu a Dol. Strążyską przetransportowano do szpitala turystkę, która doznała urazu stawu skokowego.

Czytaj więcej: KRONIKA TOPR 05.08.2018

24 ROCZNICA TRAGICZNEGO WYPADKU ŚMIGŁOWCA TOPR

W dniu 11 sierpnia 1994 roku o godz. 13.17 miało miejsce najtragiczniejsze zdarzenie w historii polskiego ratownictwa górskiego. W czasie pełnienia czynności ratowniczych w katastrofie śmigłowca ratowniczego Sokół w Dolinie Olczyskiej śmierć ponieśli ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego: Janusz Kubica i Stanisław Mateja oraz ratownicy - piloci: Bogusław Arendarczyk i Janusz Rybicki.

11 SIERPNIA 2018 ROKU O GODZ.18.00 W KAPLICY SIÓSTR URSZULANEK NA BORACH W ZAKOPANEM (ul. Jaszczurówka 2) ZOSTANIE ODPRAWIONA MSZA Św. W INTENCJI ZMARŁYCH RATOWNIKÓW I PILOTÓW

Czytaj więcej: 24 ROCZNICA TRAGICZNEGO WYPADKU ŚMIGŁOWCA TOPR

Fundacja TOPR

  

Aplkacja Ratunek

 

www.bezpieczniewgory.pl

exte end ext