TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

 

KRONIKA TOPR 21.02.2021

Co za pogodowy tydzień w Tatrach. Najpierw mróz, opady śniegu, III stopień zagrożenia lawinowego, do tego  mgły ograniczające widoczność. Później wiatr, ocieplenie i słoneczne dni, czyli pogoda jak na koniec marca.  Taka pogoda na weekend zapowiadała w Tatrach jedno- tłum narciarzy zjazdowych, skitourowców, turystów. Wszyscy chcieli skorzystać z uroków zimy. Ratownicy  nie próżnowali.

Poniedziałek 15.02.

Tuż przed 13-tą za pośrednictwem CPR do TOPR zadzwonił turysta informując, że znajduje się  w rejonie Kopieńca.  Szlak jest pokryty lodem, on nie ma raków, boi się schodzić, prosi o pomoc. Z Centrali pojazdem terenowym ATV w tamten rejon wyjechało 2 ratowników. Przed godz. 13.30 ponowny telefon od turysty, który przekazał, że udało mu się pokonać strome zalodzone miejsce i nie potrzebuje już pomocy. Wobec tego odwołano ratowników na Centralę.

Po godz. 13.20 do TOPR zadzwonił turysta informując, że miał wypadek lawinowy w rejonie Krzesanicy. Niewielka lawina porwała go na płd. stronę. Udało mu się zatrzymać po około 100 m. Wystartował śmigłowiec. W rejonie Krzesanicy nie dostrzeżono żadnej lawiny. Turystę i niewielką lawinę dostrzeżono w rejonie Suchych Czub. Tam desantowali się ratownicy. Po udzieleniu I pomocy turystę wraz z towarzyszącym mu ratownikiem windą wciągnięto na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowano na przyszpitalne lądowisko. Turysta może mówić o sporym szczęściu, gdyż poza emocjami i strachem nic mu się nie stało.

Po północy do TOPR zadzwonił kolega taterników, którzy wspinali się drogą WHP 207 z Dol. Buczynowej na Przeł.  nad Dol. Buczynową. Ostatni kontakt telefoniczny miał z nimi o 21-szej, gdy byli już po ukończeniu drogi, i mieli zejść szlakiem z Koziego Wierchu do 5-ciu Stawów. Podał on również telefony do taterników.   Ratownik dyżurny ze Stawów zauważył światła około 200 m poniżej grani pomiędzy  Buczynową Strażnicą a Kozim W. Przed godz. 1-szą nawiązano kontakt telefoniczny z taternikami, którzy poinformowali ratowników, że  pomylili drogę i eksponowanym terenem rozpoczęli zjazdy. Nic im nie jest, mają sprzęt i  sami dotrą  do  schroniska W 5-ciu Stawach. Po godz. 2-giej taternicy przekazali na Centralę, że dotarli do schroniska.

Środa 17.02.

Przed godz. 17-tą do TOPR zadzwonił turysta  informując, że w dwie osoby  błądzą w rejonie Kołowej Czuby. Dzięki aplikacji „Ratunek” naprowadzono go na szlak prowadzący w kierunku schroniska. Naprzeciw ze schroniska wyruszył ratownik, który o 18.20 spotkał na Wielkim Stawie turystów i doprowadził ich do schroniska.

Czwartek 18.02.

Przed godz. 18-tą powiadomiono Centralę TOPR, że podczas zejścia z Gubałówki turystka przewróciła się i doznała chwilowej utraty przytomności. Z Centrali na miejsce zdarzenia wyjechało 3 ratowników którzy przed 18.30 dotarli do turystki. Po udzieleniu I pomocy przetransportowano ją do szpitala.

Na najbliższy tydzień w Tatrach przewidywana jest słoneczna pogoda. W dzień mają być dodatnia temperatury, która nocą spadnie do 0 stopni C. Dopiero pod koniec tygodnia należy spodziewać się niewielkich opadów śniegu. Cieszmy się słońcem i śniegiem ,który jeszcze zalega w Tatrach.

                                    Adam MarasekFundacja TOPR

Fundacja TOPR

  

Aplkacja Ratunek

 

www.bezpieczniewgory.pl

www.nfosigw.gov.pl         www.wfos.krakow.pll

Realizujemy zadanie współfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

exte end ext