TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

 

KRONIKA TOPR 10.01.2021

W minionym tygodniu TPN zezwolił skitourowcom na narciarskie wędrówki i zjazdy. Z tej okazji skorzystało wielu narciarzy skitourowych. Ponieważ śniegu w Tatrach niewiele ( jakoś niebo nie dzieli go sprawiedliwie, zasypało Madryt a w Tatrach tylko poprószyło śniegiem), nie wszystkim udało się bezpiecznie zjechać. Doszło do kilku wypadków narciarskich. Po częściowo zalodzonych szlakach i drogach trzeba było się poruszać ostrożnie. Tam też doszło do kilku wypadków spowodowanych poślizgnięciami i upadkami.

Poniedziałek 4.01.

O godz. 9.15. powiadomiono Centralę TOPR, że podczas wspinaczki  Direttissimą Giewontu  doszło do wypadku taternickiego. Jeden z taterników został uderzony spadającym kamieniem lub lodem w nogę. Taternicy zjazdami wycofali się ze ściany i doszli do szałasu w Dol. Strążyskiej. Stamtąd kontuzjowany taternik  pojazdem terenowym Traxter został zwieziony do wylotu Doliny, skąd własnym transportem udał się do szpitala.

Po godz. 17-tej z Dol. Kościeliskiej przetransportowano do szpitala turystkę, która upadając złamała rękę.

Przed godz. 22-gą powiadomiono Centralę TOPR ,że podczas wychodzenia z Jaskini Marmurowej w kierunku otworu wyjściowego , taterniczka doznała urazu stawu kolanowego. Wraz z partnerem wyszli na powierzchnię i powoli zaczną schodzić w kierunku szlaku,  ale potrzebna będzie pomoc, gdyż taterniczka odczuwa ból.  Z Centrali na Zahradziska wyjechało 16-turatowników, którzy przed 23.30 spotkali poniżej Polany Upłaz schodzących taterników. Tam po udzieleniu I pomocy ranną włożyli do noszy i znieśli na Zahradziska, skąd samochodem przetransportowali ją do szpitala.  O godz. 1-szej ratownicy powrócili na Centralę.


Środa 6.01.

Po godz. 14-tej z Drogi do. M. Oka, z rejonu Wanty, przewieziono na parking na Palenicę turystę, który w wyniku poślizgnięcia i upadku doznał urazu kolana. Do szpitala udał się  własnym transportem.

W czasie tych działań powiadomiono ratowników, że na nartostradzie z Dol. Goryczkowej, poniżej odejścia drogi na Myślenickie Turnie, przewróciła się narciarka doznając urazu kolana. Z Centrali w tamten rejon wyjechał jeden ratownik, który po udzielenie I pomocy przewiózł kontuzjowaną do szpitala.

Sobota 9.01.

Po godz. 12-tej z Hali Kondratowej przetransportowano do szpitala turystę, który doznał kontuzji kręgosłupa.

Po godz. 14.20 do TOPR dotarła informacja, że w Świnickiej Kotlince narciarz skitourowy doznał urazu kolana. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu w pobliżu miejsca zdarzenia desantowali się ratownicy. Po udzieleniu I pomocy narciarz skitourowy wraz z towarzyszącym mu ratownikiem został windą wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala.

Przed godz. 16-tą ratownik dyżurny z M. Oka zwiózł z Włosienicy na parking na Palenicy turystkę, która w wyniku poślizgnięcia i upadku doznała urazu nogi. Dalej do szpitala turystka udała się własnym transportem.

Po godz. 19-tej z Murowańca na Brzeziny zwieziono turystę z urazem kolana. Stamtąd do szpitala udał się on własnym transportem.

Niedziela 10.01.

Przed godz. 10-tą do TOPR dotarła informacja, że podczas zjazdu , będący powyżej dolnej stacji wyciągu na Gąsienicowej, narciarz skitourowy przewrócił i doznał bolesnego urazu barku. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu w pobliżu narciarza desantowali się ratownicy. Okazało się, że doznał on również urazu ( stłuczenia? ) klatki piersiowej. Po zaopatrzeniu włożono narciarza do noszy, w których został windą wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala.

Po godz. 14-tej ratownik dyżurny z M. Oka przetransportował na Palenicy turystkę, która zasłabła , prawdopodobnie w wyniku spadku cukru w organizmie. Dalej do szpitala turystka udała się własnym transportem.

Do podobnego zdarzenia doszło na drodze do M. Oka. gdzie osłabła około 30-letnia turystka z Rosji. Z pomocą pospieszył ratownik z M. Oka. Po dotarciu na miejsce podał turystce osłodzone napoje, po spożyciu których poczuła się lepiej. Ratownik zwiózł ją na Palenicę.

Na najbliższy tydzień przewidywane są ( niestety niewielkie) opady śniegu w Tatrach, ale za to będzie mróz.  Wygląda na to, że na śnieżną zimę przyjdzie nam jeszcze poczekać.

                           Adam Marasek
 

Fundacja TOPR

Fundacja TOPR

  

Aplkacja Ratunek

 

www.bezpieczniewgory.pl

www.nfosigw.gov.pl         www.wfos.krakow.pll

Realizujemy zadanie współfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

exte end ext