TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

 

Kronika TOPR 29.11.2020

Miniony tydzień, jak na koniec listopada, był w miarę pogodny i słoneczny. Dopiero pod koniec tygodnia zaczął padać śnieg. W Tatrach zrobiło się biało. Narciarzom skitourowym mocniej zabiło serce, że już można przypinać narty. Niestety śniegu spadło niewiele, tak, że z rozpoczęciem sezonu trzeba jeszcze poczekać. Śliskie, miejscowo zalodzone szlaki, były przyczyną kilku wypadków.

Środa 25.11.

Po godz. 8.30 do Centrali TOPR zadzwoniła turystka informując, że wraz z koleżanką schodziły z Kondrackiej Przeł. do Dol. Kondratowej. Będąc około 150 m poniżej przełęczy, koleżanka przewróciła się uderzając głową w kamienie. Nie straciła przytomności ale, boli ją głowa i nie zejdzie o własnych siłach. Potrzebna pomoc. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu w pobliżu turystek desantowali się dwaj ratownicy. Po udzieleniu turystce I pomocy i założeniu uprzęży ewakuacyjnej, została ona wraz z towarzyszącym jej ratownikiem windą wciągnięta na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowana do szpitala.

Czwartek 26.11.

Przed godz. 13-tą CPR powiadomiło Centralę TOPR, że w Masywie Koziego Wierchu utknęło w trudnym dla nich terenie troje turystów. Po bezpośrednie rozmowie ratownika dyżurnego z turystami okazało się, że znajdują się oni na Koziej Przeł. Wyżniej. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu w pobliżu turystów desantowali się ratownicy. Po założeniu turystom uprzęży ewakuacyjnych w 3 wciągnięciach zostali oni podebrani na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowani do Zakopanego.

Sobota 28.11.

Tuż po 14-tej do Centrali TOPR zadzwonił turysta informując, że na drodze w Dol. Kościeliskiej w rejonie zejścia z jaskini Mroźnej, jego kolega poślizgnął się, upadł i prawdopodobnie złamał nogę. Z Centrali do Dol. Kościeliskiej wyjechało 2 ratowników. Po dotarciu na miejsce zdarzenia udzielono I pomocy kontuzjowanemu turyście i następnie przetransportowano go do szpitala.

Na najbliższy tydzień w Tatrach należy spodziewać się słonecznej pogody a temperatura w dzień ma oscylować w okolicy -2 do 1 stopnic C, a w nocy temperatury mają być ujemne. Dopiero na weekend należy spodziewać się niewielkich opadów śniegu. Tak więc póki co nie grozi nam śnieżna zima.

                                                         Adam Marasek

Fundacja TOPR

Fundacja TOPR

  

Aplkacja Ratunek

 

www.bezpieczniewgory.pl

www.nfosigw.gov.pl         www.wfos.krakow.pll

Realizujemy zadanie współfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

exte end ext