TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

 

KRONIKA TOPR 25.10.2020

Początek  minionego tygodnia to ładna pogoda,  pobielone śniegiem Tatry, niżej Regle w pięknych jesiennych kolorach. Potem halny i opad deszczu a na koniec jesienne mgły na graniach i w dolinach. Jak na tę porę roku na niżej położonych szlakach wędrowało sporo turystów. Topniejący w dzień i zamarzający nocą śnieg spowodował, że wyżej położone szlaki zrobiły się śliskie. Ratownicy mieli trochę pracy.

Wtorek 20.10.

Tego dnia wykorzystując dobrą pogodę prowadzono  poszukiwania zaginionej turystki Joanny F. Do poszukiwań użyto śmigłowca, z pokładu którego sprawdzono żleby w Dol. Suchej Kasprowej oraz żlebu opadające na stroną południową i północną z grani od Kasprowego po Kopę Kondracką. Poszukiwania nie przyniosły rezultatu.

Piątek 23.10.

Po godz. 15.30 udzielono I pomocy turystce, która w rejonie Kasprowego doznała urazu stawu skokowego. Następnie kolejką zwieziono ją do Kuźnic.

Sobota 24.10.

Przed godz. 9-tą za pośrednictwem CPR do TOPR zadzwonił mężczyzna informując, że jest w Tatrach miejscu skąd widzi dolną stację kolejki i poruszające się na linie wagoniki. Leży w rozbitym zielonym namiocie, w którym podjął próbę samobójczą zażywając spora ilość  tabletek. Kontakt telefoniczny się urwał, tak, że nie udało się ustalić dokładnie miejsca,  w którym mężczyzna się znajduje. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu sprawdzono rejon Dol. Bystrej aż po Kopę Kondracką. Bez skutku. W kolejnym nalocie dostrzeżono zielony namiot rozbity na niewielkim wzniesieniu niedaleko drogi prowadzącej do Klasztoru Braci Albertynów. Tam desantowali się ratownicy. Po udzieleniu I pomocy, mężczyznę włożono do noszy, w których został windą wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala.  Szybkie działanie ratowników  uratowało mu życie.

Niedziela 25.10.

Po  godz.15.30 powiadomiono TOPR, że podczas zejścia szlakiem ze Skrajnego Granata nad Czarny Staw turystka? taterniczka? doznała urazu kolana. Potrzebna pomoc. Z Centrali na Halę Gąsienicową wyjechała grupa ratowników, którzy dalej pieszo, po 17.30 dotarli na miejsce zdarzenia. Po udzieleniu I w noszach zniesiono poszkodowaną do Murowańca skąd samochodem zwieziono ją do szpitala.  

Na najbliższy tydzień przewidywana jest w miarę dobra pogoda. Dopiero pod koniec tygodnia można spodziewać się  opadów deszczu. Temperatura nie zejdzie nocą poniżej 0 stopni, a w dzień będzie od 4- 8 stopni. Ponieważ na najwyżej położonych szlakach, zwłaszcza w miejscach zacienionych zalega śnieg, tam może wystąpić zalodzenie szlaków.  Przeszliśmy na czas zimowy, godzinowo wcześniej zapada zmrok. Wybierając się na dłuższą wycieczkę należy zabrać do plecaka czołówkę, by noc nie zastała nas na szlaku bez światła.
                 
                                                                    Adam Marasek

Fundacja TOPR

Fundacja TOPR

  

Aplkacja Ratunek

 

www.bezpieczniewgory.pl

www.nfosigw.gov.pl         www.wfos.krakow.pll

Realizujemy zadanie współfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

exte end ext