TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

 

KRONIKA TOPR 12.01.2020

Zima nie rozpieszcza narciarzy i turystów, Opady śniegu, ocieplenie, deszcz, nocą w Tatrach mróz. Takie zmiany pogody powodują, że w  dzień  śnieg jaki jeszcze zalega w Tatrach robi się mokry, w nocy zamarza. Robi się twarda porywa śnieżna a przedeptane szlaki się zaladzają. Trudne warunki dla skitourowców i narciarzy , którzy pierwszy raz tej zimy mogli pojeździć w Kotle Gąsienicowym. Nielekko mają też turyści, którzy dla własnego bezpieczeństwa po zalodzonych szlakach powinni poruszać się w rakach.

Poniedziałek 6.01.

Po godz. 14-tej z Kalatówek przewieziono do szpitala ok. 80-cio letnia turystkę, która   zasłabła pomiędzy Kondratową a Kalatówkami, gdzie doszła doprowadzona przez inną turystkę.

O godz. 14.30 powiadomiono Centralę TOPR o wypadku narciarskim na szlaku narciarskim pomiędzy Żlebem Marcinowskich a Kondratową. Pojazdem terenowym Traxter na miejsce zdarzenia wyjechało 3 ratowników, którzy o 15.45 do oczekującego na pomoc narciarza.  Po udzieleniu I pomocy został on zwieziony na Rondo, skąd samochodem został zawieziony przez  znajomych do szpitala.

Przed 16-tą  do TOPR zadzwonił turysta będący w Morskim Oku informując, że widział jak z rejonu „ Maszynki do mięsa” spadł jakiś człowiek i leży pod wylotem żlebu.
W tamten rejon wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu dostrzeżono dwóch wspinaczy wspinających się w tamtym rejonie, którzy nie potrzebowali żadnej pomocy. Wobec tego śmigłowiec powrócił do bazy.


Wtorek 7.01.

Po 13.30 powiadomiono TOPR o wypadku podczas zejścia z Gubałówki. Na miejsce pospieszył pełniący tam dyżur  ratownik, który zaopatrzył uraz- skręcenie  stawu skokowego i poprosił o pomoc w transporcie kontuzjowanej turystki. Z Centrali na Gubałówkę  wyjechała 3-osobowa ekipa ratowników. Ranną przetransportowano na Gubałówkę skąd samochodem przewieziono ją do szpitala.

Piątek 10.01.

Po godz.  10-tej z Kalatówek do szpitala przetransportowano turystę, który doznał urazu kolana.

Niedziela 12.01.

Po godz. 13.30 powiadomiono Centralę TOPR, że podczas wspinaczki na Prawym Żebrze Skrajnego Granata będący na drugim wyciągu taternik odpadł  i w wyniku kilkumetrowego lotu doznał  urazu stawu skokowego. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu w pobliżu taternika desantowało się dwóch ratowników. Po udzieleniu I pomocy taternik wraz z towarzyszącym mu ratownikiem, został windą wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala.

Na najbliższy tydzień w Tatrach przewidywana jest słoneczna pogoda. W dzień temperatura może być w okolicach -2-do 0 stopni, w nocy kilkustopniowy mróz. Nie należy się spodziewać opadów śniegu.
Przed wyruszeniem na tatrzańskie szlaki radzimy sprawdzić jaki na dany dzień TOPR ogłosił stopień zagrożenia lawinowego i jakie warunki panują na szlakach. Należy liczyć się z zalodzeniem szlaków, więc przydadzą się raki, a na wyżej położone szlaki czekan.

                                                  Adam MarasekFundacja TOPR

Fundacja TOPR

  

Aplkacja Ratunek

 

www.bezpieczniewgory.pl

www.nfosigw.gov.pl         www.wfos.krakow.pll

Realizujemy zadanie współfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

exte end ext