TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

 

KRONIKA TOPR 10.11.2019

To był tydzień , w którym było jeszcze kilka jesiennych, w miarę ciepłych i słonecznych dni. W drugiej połowie tygodnia sypnął w Tatrach śnieg. Ponieważ to już trzeci opad śniegu, to jak „mówili starzy górale” – ten to już zostanie do wiosny. Oby się sprawdziło, bo wśród skitourowców coraz większa chęć przypięcia nart i rozpoczęcia zimowego sezonu. Ratownicy nie mieli wiele akcji ratunkowych. Czas poświęcali na szkolenia, by dobrze przygotować się do zimowych wyzwań.

Sobota 9.10.

Przed godz. 15-tą z M. Oka na Palenicę Białczańską przewieziono samochodem TOPR turystkę skarżącą się na silne dolegliwości gastryczne. Stamtąd do szpitala turystka udała się własnym transportem.

Po godz. 19-tej w M. Oku zasłabł i stracił na chwilę przytomność 37-letni turysta. I pomocy udzielił mu pełniący tam dyżur ratownik. Mężczyznę do szpitala przetransportowano karetką pogotowia.

Na najbliższy tydzień w Tatrach najpierw należy się spodziewać opadów śniegu, później temperatura ma nieco wzrosnąć, a opady śniegu mogą przejść w deszcz. Pogoda nie będzie zachęcała do wycieczek zarówno w Tatrach jak i na Podhalu.

Z ostatniej chwili.

W Tatrach sypie intensywnie TOPR ogłosił I stopień zagrożenia lawinowego.


                                                                    Adam Marasek

Fundacja TOPR

Fundacja TOPR

  

Aplkacja Ratunek

 

www.bezpieczniewgory.pl

www.nfosigw.gov.pl         www.wfos.krakow.pll

Realizujemy zadanie współfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

exte end ext