TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

 

KRONIKA TOPR 03.11.2019

Przełom października i listopada. W minionym tygodniu najpierw było kilka pogodnych i ciepłych dni, potem przyszło ochłodzenie a śnieg przyprószył najwyżej położone szczyty. Nadciągnął z duża siłą wiejący halny a za nim opady deszczu a wyżej śniegu. Taka duża huśtawka pogodowa, nie zapraszała na poważniejsze tatrzańskie wycieczki.

Poniedziałek 28.10.

Dzień rozpoczął się od poszukiwań dwójki turystów, którzy nie powrócili z wycieczki z Rysów. Próby nawiązania łączności z Chatą pod Rysami, gdzie mogli zejść wieczorem poszukiwani turyści nie powiodły się. Nie udało się również nawiązać łączności telefonicznej z poszukiwanymi. Na parkingu na Łysej Polanie odnaleziono ich samochód. Poproszono Policję o namierzenie ich telefonów komórkowych. Z Morskiego Oka w kierunku Rysów wyruszył pełniący tam dyżur ratownik. Po godz. 11.30 napotkał on schodzących z Rysów turystów. Okazało się, że spali w Chacie pod Rysami a rano poprzez Rysy wracali do M. Oka. Ponieważ nie ma tam zasięgu, nie mieli jak  poinformować właściciela pensjonatu.

Przed Dniem Wszystkich Świętych ratownicy umieszczali na grobach zmarłych ratowników gałązki kosodrzewiny przyozdobione logiem TOPR, jako wyraz pamięci o zmarłych kolegach. Niestety z każdym rokiem grobów ratowników przybywa. Od ubiegłorocznego Święta Zmarłych za niebieską grań odeszli od nas ratownicy:

Andrzej Mateja

Henryk Król Łęgowski

Henryk Piwowarczyk

Józef Gąsienica Giewont

Paweł Zadarnowski

Tomasz Chowaniec

Wiesław Wolański

Na najbliższy tydzień w Tatrach przewidywane są opady najpierw deszczu, potem ochłodzenie opady śniegu a pod koniec tygodnia znów opady  deszczu. Temperatura będzie oscylowała w okolicach O stopni C. Nie będą to warunki do wędrowania po najwyżej położonych szlakach.


                                                              Adam Marasek 

Fundacja TOPR

Fundacja TOPR

  

Aplkacja Ratunek

 

www.bezpieczniewgory.pl

www.nfosigw.gov.pl         www.wfos.krakow.pll

Realizujemy zadanie współfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

exte end ext