TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

 

KRONIKA TOPR 28.04.2019

Bardzo wietrzny był miniony tydzień. Na kilka dni wiatr unieruchomił kolejkę na Kasprowy. Gdy wiatr nieco ustał, nad Tatry i Podhale nadciągnęło z płn. zimne powietrze. I opady. Na Podhalu deszcz a w Tatrach śniegu. Zima nie chce dać za wygraną. Takie warunki utrudniały wędrowanie. Mimo kiepskiej pogody doszło do kilku interwencji ratowników.

Czwartek 25.04.

Po godz. 12-tej z Dol. Kościeliskiej do szpitala przewieziono młodą turystkę,  u  której wystąpił krwotok z nosa, którego nie była w stanie zatamować.

Piątek 26.04.

Tuż po 15-tej do TOPR zadzwonił turysta informując, że wraz z kolegą schodzili z Ciemniaka w kierunku Dol. Tomanowej. Poniżej Chudej Przeł. kolega doznał blokady psychomotorycznej i nie jest w stanie dalej się poruszać. Poproszono by trochę odpoczęli i gdy to nie pomoże ponownie zadzwonili do TOPR.

Chwilę po tym do TOPR dotarła informacja, że podczas zejścia letnim trawersem z 5-ciu Stawów w kierunku Dol. Roztoki, turystka zsunęła się po stromych śniegach w kierunku Litworowego Żlebu uderzając po drodze w drzewa i kosówki. Ze schroniska w Stawach na miejsce zdarzenia udał się pełniący tam dyżur Ratownik. Po dotarciu na miejsce stwierdził, że turystka doznała urazu kręgosłupa i ran głowy. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu w pobliżu kontuzjowanej turystki, desantowali się ratownicy. Po udzieleniu I pomocy, turystkę w noszach wciągnięto windą na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowano do szpitala.  

Przed godz. 16-tą ponowny telefon od turystów z okolic Chudej Przeł. z informacją, że jednak potrzebują pomocy, gdyż jeden z nich nie jest w stanie o własnych siłach zejść stromym odcinkiem szlaku.  Turystów śmigłowcem przetransportowano do Zakopanego.

Niedziela 28.04.

Po godz. 15-tej z Drogi do Morskiego Oka, powyżej Włosienicy zwieziono na Palenicę Białczańską i tam przekazano karetce pogotowia turystkę z Zjednoczonych Emiratów Arabskich, która będąc w 7-mym miesiącu ciąży bardzo źle się poczuła.

Na najbliższy tydzień w Tatrach przewidywane są dalsze opady śniegu, a pod koniec tygodnia deszczu ze śniegiem, a poniżej 1500 m npm deszczu. Opady spowodują wzrost zagrożenia lawinowego. Prosimy o rozsądne wybieranie celów wycieczek.

                                                           Adam Marasek

Fundacja TOPR

Fundacja TOPR

  

Aplkacja Ratunek

 

www.bezpieczniewgory.pl

exte end ext