TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

 

KRONIKA TOPR 31.03.2019

Ostatni, tydzień marca. Wszędzie już wiosna, a w Tatrach jeszcze sporo śniegu. Dobre śniegowe warunki wykorzystują skituorowcy, którzy tłumnie wędrowali po udostępnionych do skitouringu terenach. Dobrą słoneczną pogodę wykorzystali również „przywyciagowi” narciarze , którzy wykorzystali piękną słoneczną pogodę i dobre warunki na trasach. A po szlakach w zimowych warunkach wędrowało również sporo turystów. Ratownicy mieli sporo pracy.

Poniedziałek 25.03.

Po godzinie 14.30 do TOPR zadzwoniła turystka informując, że wraz ze znajomym rozpoczęli zejście z Zawratu w kierunku Hali Gąsienicowej. Turysta dostał blokady psychicznej i nie jest w stanie schodzić ani powrócić na Zawrat. Poproszono by chwilę odpoczęli i próbowali wyjść na Przeł. i schodzić do 5-ciu Stawów. Na pomoc w zejściu wyruszył ratownik pełniący dyżur w Stawach. Okazało się , że turyści wyszli na Zawrat i zaczęli schodzić do schroniska w Stawach. Ratownik  spotkał ich przed 17-tą na szlaku i sprowadził do schroniska.

Przed 20-tą do TOPR zadzwonili turyści schodzący z Kościelca informując, że są poniżej Przeł. Karb. Schodząc w kierunku Zielonego Stawu zgubili szlak, którego w ciemności nie mogą odnaleźć. Próby telefonicznego naprowadzenia na szlak nie powiodły się. Wobec tego z Murowańca w ich kierunku wyruszyło dwóch ratowników. O godz. 20.45 ratownicy napotkali turystów i zwieźli ich skuterem do schroniska.

Środa 27.03.

Po godz. 11-tej ratownik będący na patrolu w 5-ciu Stawach spotkał turystę, który doznał urazu głowy, nie mogąc sobie  przypomnieć gdzie doszło do zdarzenia i co się stało. Jego zachowanie potwierdzało, że musiał spaść? gdzieś z wysokości doznając utraty przytomności. Wystartował śmigłowiec. W czasie dolotu z jego pokładu dostrzeżone świeże ślady zsuwania się i upadku z rejonu Koziej Przeł. Wyżniej. Turystę po udzieleniu I pomocy przetransportowano do szpitala. Jest to już drugi taki wypadek w ostatnim czasie. I tym razem Anioł Stróż był na miejscu.

Czwartek 28.03.

Po godz. 14-tej w 5-ciu Stawach  narciarz skitourowy doznał urazu kolana. Po udzieleniu I pomocy sprowadzono go Progiem Stawiarskim do dolnej stacji wyciągu towarowego, stamtąd skuterem i quadem zwieziono do Wodogrzmotów i dalej samochodem do Zakopanego.

Piątek 29.03.

Przed 12-tą do TOPR zadzwonił turysta informując, że w Dol. Roztoki, powyżej Wodogrzmotów natknął się na zwłoki mężczyzny. Powiadomiono Policję. Po uzyskaniu stosownej zgody , celem przetransportowania zwłok z Centrali wyruszyła ekipa ratowników. Po dotarciu na miejsce i zapakowaniu zwłok, przetransportowano je na Wodogrzmoty i przekazano firmie pogrzebowej. Sprawę wyjaśnienia okoliczności zdarzenia prowadzi zakopiańska Policja.

W czasie działań w Roztoce do TOPR dotarła informacja, że w Dol. Strążyskiej turystka doznała urazu nogi. Z pomocą pospieszyło dwóch ratowników. Po dotarciu na miejsce turystce udzielono I pomocy. Poszkodowaną przetransportowano do wylotu doliny i przekazano do karetki pogotowia.

Przed 19-tą powiadomiono TOPR, że podczas zejścia z Mnicha taternik doznał urazu kolana. Z Morskiego Oka naprzeciw kontuzjowanemu taternikowi wyruszył pełniący tam dyżur ratownik. O 19.45 spotkał schodzącego powoli kontuzjowanego i doprowadził go do schroniska. Dalej zwieziono go na Łysą Polanę, skąd własnym transportem udał się do szpitala.

Sobota 30.03.

Po godz. 13-tej do TOPR dotarła informacja, że w masywie Mnicha, pomiędzy Mniszkiem a Ministrantem turystka? doznała urazu kolana. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu w pobliżu kontuzjowanej desantowali się ratownicy. Po zaopatrzeniu  i ubraniu uprzęży ewakuacyjnej turystkę wraz z towarzyszącym jej ratownikiem, windą wciągnięto na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowano do szpitala. W drodze powrotnej z Kotła Goryczkowego zabrano na pokład narciarza z podejrzeniem urazu kręgosłupa.

W czasie tych działań powiadomiono TOPR, że w Dol. Strążyskiej turystka doznała urazu kolana. Z Centrali wyjechało 2 ratowników, którzy po dotarciu na miejsce udzielili I pomocy poszkodowanej. Następnie samochodem przetransportowali ją do szpitala.

Na najbliższy tydzień synoptycy przewidują przez kilka dni słoneczną pogodę. Na weekend należy spodziewać się opadów śniegu. W Tatrach wyżej położone szlaki są pod śniegiem. Ponieważ w dzień mają być dodatnie temperatury w  nocy ujemne, może dojść do zalodzenia szlaków. Planując wycieczki po wyżej położonych szlakach należy zabrać ze sobą sprzęt zimowy.

                                 Adam Marasek


Fundacja TOPR

Fundacja TOPR

  

Aplkacja Ratunek

 

www.bezpieczniewgory.pl

exte end ext