TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

 

KRONIKA TOPR 20.01.2019

Zima nie odpuszcza.  W pierwszej połowie tygodnia były kolejne tej zimy intensywne opady śniegu. TOPR ogłosił IV stopień zagrożenia lawinowego. Dopiero pod koniec tygodnia zza chmur wyjrzało nieśmiało słońce, a pracownicy PKL byli w stanie odkopać i uruchomić zasypane wyciągi na Kasprowym. Tam pojawiło się sporo narciarzy pragnących pojeździć w głębokim śniegu. To był narciarski raj. Ratownikom tydzień minął w miarę spokojnie, chociaż nie obyło się  bez interwencji.

Sobota 19.01.

O godz. 16.32 do TOPR zadzwonił turysta schodzący szlakiem z Gubałówki informując, że na ścieżce znalazł  osłabioną i wychłodzoną kobietę.  W tamto miejsce udał się ratownik pełniący dyżur na Gubałówce. Tuż przed 17-tą ratownik dotarł na miejsce zdarzenia informując Centralę, że „turystka” będącą w stanie  po spożyciu alkoholu, nie jest w stanie samodzielnie dojść  w bezpieczne ( ciepłe) miejsce. Ratownik poprosił o wsparcie kolegów z Centrali, gdyż sam nie był w stanie transportować kobiety. Z Centrali z pomocą pospieszyło 3 ratowników, którzy przetransportowali kobietę do będącego poniżej samochodu i przewieźli ją do szpitala.

Po godz. 13-tej z Dol. Strążyskiej do szpitala przetransportowano turystkę, która powyżej szałasu doznała urazu nogi. Ze względu na zalegające na drodze w Dolinie śniegi do transportu do wylotu Doliny trzeba było użyć skutera śnieżnego.

Aktualnie w Tatrach został ogłoszony II stopień zagrożenia lawinowego. Na najbliższy tydzień w Tatrach przewidywana jest mroźna zima.  Najbliższe dni mają być słoneczne a potem znów ma sypać śnieg, ale już nie tak intensywnie.

Przed wyruszeniem na zaśnieżone szlaki należy zapoznać się a aktualną prognozą pogody, stopniem zagrożenia lawinowego i warunkami jakie panują na szlakach i trasach narciarskich.

                                                          Adam Marasek

 

Fundacja TOPR

Fundacja TOPR

  

Aplkacja Ratunek

 

www.bezpieczniewgory.pl

exte end ext