TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

 

KRONIKA TOPR 16.09.2018

Piękna wrześniowa pogoda ściągnęła pod Tatry tłumy turystów. Na szlakach znów panował tłok, doszło też do dużej liczby wypadków. I tak:

Poniedziałek 10.09

Przed godz. 10 ze schroniska Murowaniec  śmigłowcem ewakuowano turystę skarżącego się na ból w klatce piersiowej.                                               

Tuż po godz. 13 w  Dolince Pustej doszło do poważnego wypadku turystycznego. W wyniku upadku z wysokości znacznych obrażeń miednicy doznała 50-cio letnia turystka z Baranowa. Ranną śmigłowcem przewieziono do zakopiańskiego szpitala.                                                                                 

Po godz. 14 z wierzchołka Kazalnicy Mięguszowieckiej śmigłowcem ewakuowano turystę z kontuzją stawu skokowego.                                                         

W trakcie działań na Kazalnicy ze schroniska w M.Oku ewakuowano turystę z kontuzją stawu kolanowego.                                                              

Po godz. 17 ze szlaku biegnącego przez Grzybowiec śmigłowcem ewakuowano turystkę z poważnym urazem stawu skokowego.

Wtorek 11.09

Po godz. 15 TOPR zostaje powiadomiony o wypadku turystycznym w rejonie Suchego Wierchu Kondrackiego. Wg zgłaszających starszy turysta zasłabł i obsunął się ze szlaku. Natychmiast w tamten rejon skierowany został śmigłowiec wraz z załogą. Po udzieleniu pierwszej pomocy ranny został ewakuowany śmigłowcem do zakopiańskiego szpitala.

Środa 12.09

Po godz. 21 ratownicy udzielali pomocy turystce, która utknęła na szlaku zejściowym z Kondrackiej Przeł.  do Dol. Kondratowej. Jak się okazało turystka nie posiadała dodatkowego światła i  w ciemnościach nie mogła odnaleźć szlaku.

Czwartek 13.09

Przed godz. 11 ze schroniska w Dol. Chochołowskiej , śmigłowcem ewakuowano starszą kobietę skarżącą się na ból w klatce piersiowej.                                                  

W godzinach popołudniowych TOPR interweniował w Dol. Białego. Tam w wyniku upadku ran głowy oraz ogólnych potłuczeń doznała 66-cio letnia turystka. Po udzieleniu pierwszej pomocy ranną przewieziono do zakopiańskiego szpitala.                                      

Po godz. 15 w tym samym czasie do TOPR spływają dwie informacje o wypadkach turystycznych. Pierwszy wypadek ma miejsce na szlaku zejściowym z Krzyżnego w kierunku Dol. Buczynowej – tam poważnemu zasłabnięciu uległa starsza turystka. Drugi wypadek ma miejsce na czarnym szlaku zejściowym z Pięciu Stawów do Roztoki – bolesny uraz kończyny dolnej. Po udzieleniu pierwszej pomocy ranni zostają ewakuowani śmigłowcem.                                           

W trakcie działań w Pięciu Stawach ratownicy ponownie udzielają pomocy w Dol. Białego – uraz stawu skokowego.                                                                                Po godz. 16 CPR

Kraków przekazuje zgłoszenie wypadku rowerowego. W Dol. Chochołowskiej rowerzysta wpadł do rowu. Doznał on bardzo poważnego urazu barku i ogólnych potłuczeń. Po udzieleniu pierwszej pomocy ranny został ewakuowany śmigłowcem.

Piątek 14.09

Tego dnia ratownicy udzielali pomocy turystom w Dol. Małej Łąki – liczne potłuczenia w wyniku upadku, oraz w Dol. Kondratowej – ogólne osłabienie spowodowane forsownym marszem. Po udzieleniu pierwszej pomocy ranni zostali przewiezieni do zakopiańskiego szpitala.

Sobota 15.09

Ratownicy udzielali pomocy turystom na Myślenickich Turniach – złamana ręka i w schron. Murowaniec uraz głowy w wyniku upadku. Po zaopatrzeniu ranni zostali przewiezieni do szpitala.               

Po godz. 21 z Równi Waksmundzkiej sprowadzono dwie młode turystki z Czech, które w ciemnościach nie potrafiły odnaleźć szlaku.

Niedziela 16.09

Ratownicy udzielali pomocy na szlaku zejściowym ze Świstówki Roztockiej  - rana cięta głowy oraz przy schronisku Murowaniec – ogólne potłuczenia w wyniku upadku na szlaku. Po zaopatrzeniu ranni zostali ewakuowani do szpitala.

Na koniec tygodnia synoptycy zapowiadają załamanie pogody a w wyższych partiach Tatr opady śniegu.  Pamiętajmy też ,że dzień jest już coraz krótszy.

         Andrzej Marasek

Fundacja TOPR

  

Aplkacja Ratunek

 

www.bezpieczniewgory.pl

exte end ext