TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

 

KRONIKA TOPR 23.04.2018

Miniony tydzień to zwycięska walka wiosny z zimą. Ciepło ( nawet w nocy), słonecznie, to warunki, które powodowały, że śnieg w Tatrach znikał w oczach. Oczywiście jeszcze sporo czasu upłynie, gdy śnieg w Tatrach zniknie całkowicie, tym bardziej, że zapowiadane jest ochłodzenie a w perspektywie „ Zimna Zośka i Ogrodnicy”.  W Tatrach mimo sporej liczby turystów i narciarzy, którzy pojawili się w weekend  doszło tylko do kilku wypadków.

Środa. 18.04.

Przed godz. 12-tą powiadomiono TOPR, że w Dol. Kościeliskiej turystka doznała kontuzji nogi. Potrzebna pomoc. Z Centrali z pomocą pospieszył ratownik, celem przewiezienia turystki do szpitala. W czasie dojazdu, do TOPR ponownie zadzwoniła turystka  informując, że trochę odpoczęła i o własnych siłach dojdzie do Kir. Wobec tego odwołano ratownika do Centrali.


Piątek 20.04.

Po godz. 14-tej z Morskiego Oka na Palenicę B. przewieziono turystę, który w wyniku upadku doznał ran głowy.

Sobota. 21.04.

Po godz. 13-tej z 5-ciu Stawów przetransportowano śmigłowcem do szpitala turystkę, skarżącą się na silne dolegliwości sercowe.

O godz. 14.35 za pośrednictwem aplikacji „Na ratunek” do TOPR dotarła informacja, że około 200 m poniżej schroniska w 5-ciu Stawach znajduje się turystka, która w wyniku poślizgnięcia i upadku doznała urazu nogi. Z pomocą pospieszył ratownik, pełniący dyżur w Stawach. Po udzieleniu I pomocy przetransportowano turystkę w dogodne do podebranie przez śmigłowiec miejsce, i zabrano  ją do szpitala.

W nocy z 21/22.04. powiadomiono TOPR , że z wycieczki na Świnicę nie powróciło troje turystów. Próby dodzwonienia się do nich nie powiodły się. Sprawdzono okoliczne schroniska, czy tam nie zatrzymali się poszukiwani. W czasie tych działań, o godz. 2.30 powiadomiono Centralę TOPR, że przed chwilą, poszukiwani dotarli na kwaterę.

Na najbliższy tydzień w Tatrach  (na wysokości 2000 m) przewidywane są dodatnie temperatury,  opady deszczu i burze.  Nie będą to bezpieczne warunki do uprawiania turystyki. Przed wyruszeniem w góry radzimy zapoznać się z aktualną prognozą pogody i tak planować wycieczki by burza nie zaskoczyła nas na graniach czy szczytach.
Narciarze mogą jeszcze pojeździć w Kotle Gąsienicowym, gdzie nadal kursuje wyciąg.

Z dniem 23.04. TPN zamknął dla skitourowców Tatry Zachodnie. Na wycieczki skitourowe można wyruszać jeszcze w Tatry Wysokie, ale dodatnie temperatury i przewidywane opady deszczu mogą spowodować takie ubytki pokrywy śniegu, że Park będzie zmuszony zamknąć i tę część Tatr.


                                                                  Adam Marasek

Fundacja TOPR

  

Aplkacja Ratunek

 

www.bezpieczniewgory.pl

exte end ext