TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

 

KRONIKA TOPR 12.02.2018

Za nami kolejny zimowo-feryjny tydzień. Ponieważ zima dopisuje, na wszystkich stacjach narciarskich spory ruch. W Tatrach mniej turystów, by padający śnieg zasypał szlaki. TOPR ogłosił III stopień zagrożenia lawinowego. Przez większą część tygodnia zalegające mgły utrudniały orientację w terenie. Cieszyli się za to freerajdowcy, jeżdżąc w śnieżnym puchu. Nie dla wszystkich takie zjazdy zakończyły się szczęśliwie.

Wtorek 6.02.

Po godz. 21-szej z Kalatówek do szpitala przewieziono narciarza, który doznał urazu kolana.

Czwartek 8.02.

Na prośbę policji, ratownicy TOPR i psy lawinowe wzięli udział w poszukiwaniu Hieronima Zielińskiego w rejonie Siwarnego. Poszukiwania nie przyniosły rezultatu.

Piątek 9.02.

Tuż przed 13-tą powiadomiono TOPR, że podczas zjazdu z Łopaty w Dol. Kondratowej urazu nogi doznał 44-letni narciarz skitourowy. Po udzieleniu pierwszej pomocy narciarza przetransportowano skuterem do Kuźnic i dalej samochodem do szpitala.

Sobota 10.02.

O godz. 13.44 do TOPR zadzwonił turysta informując, że wraz z kolegą szli z Wołowca w kierunku Łopaty. Przed chwila z rejonu Dziurawej Przeł. w kierunku  Jamnickiego Stawu, zsunął się po stromym , zaśnieżonym zboczu jego kolega. Doznał urazu nogi, potrzebna pomoc.  O wypadku powiadomiono ratowników HZS , którzy pospieszyli na pomoc turyście.

Po godz. 21-szej ze schroniska na Chochołowskiej przetransportowano do szpitala, kobietę w ciąży, która źle się poczuła.

Niedziela 11.02.

Po godz. 9-tej powiadomiono Centralę TOPR, że powyżej Zielonego Stawu narciarz freerajdowy złamał nogę. Z pomocą pospieszyli ratownicy, którzy z Kasprowego W. zjechali w rejon Zielonego Stawu i zaopatrzyli kontuzjowanego. Z miejsca wypadku przetransportowano go do dolnej stacji wyciągu w Gąsienicowej, wywieziono wyciągiem na Kasprowy, skąd akią zwieziono go do Kuźnic.

O godz. 10.10 do TOPR zadzwoniła turystka informując, że przed chwilą urwała się z nawisem i spadła z Wagi do Dol. Ciężkiej. Doznała ran głowy, nie wejdzie sama na Wagę, gdzie pozostał mąż i kolega. O zdarzeniu powiadomiono HZS.  Słowaccy ratownicy poprosili o przylot naszego śmigłowca, gdyż nad Popradem zalegają gęste chmury i ich śmigłowiec nie może wystartować. Po godz. 11-tej w rejon wypadku poleciał TOPR-owski Sokół. Z jego ratownicy desantowali się w pobliżu turystki. Po udzieleniu I pomocy  turystka wraz z ratownikiem została windą wciągnięta na pokład śmigłowca. W kolejnych wciągnięciach na pokład zabrano drugiego ratownika i turystę i przetransportowano w rejon Szczyrbskiego Jeziora, gdzie przekazano ich ratownikom HZS.

Po godz. 15-tej z Dol. Chochołowskiej przewieziono do szpitala turystkę, która upadając złamała rękę.

Na najbliższy tydzień w Tatrach przewidywane są opady śniegu. Dopiero w weekend zza chmur wyjrzy słońce. Ma być dość chłodno. Opadów i ujemnych temperatur, należy spodziewać się również na Podhalu. Śnieg ponownie zasypie szlaki. Należy liczyć się ze wzrostem zagrożenia lawinowego.

                                                                              Adam Marasek

Fundacja TOPR

  

Aplkacja Ratunek

 

www.bezpieczniewgory.pl

exte end ext