TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

 

KRONIKA TOPR 26.11.2017

W minionym tygodniu gwałtowne załamanie pogody (halny) przysporzyło niektórym turystom nie lada kłopotów. Ale po kolei:

Wtorek 21.11

W godzinach przedpołudniowych ratownicy udzielili pomocy rannemu skialpiniście, który zjeżdżając ze stoków Długiego Upłazu doznał urazu stawu skokowego.

Środa 22.11

Po godzinie 22  TOPR zostaje poinformowany o prawdopodobnym zaginięciu turysty. Na nocleg do schroniska Ornak nie powrócił turysta z Bełchatowa. Sprawdzono wszystkie tatrzańskie schroniska, niestety poszukiwany turysta nie meldował się w żadnym z nich. Poproszono również Policję o namierzenie jego telefonu komórkowego. Działania Policji przyniosły oczekiwany rezultat – turysta znajdował się w Zakopanem…

Sobota 25.11

Po godz. 12 TOPR poszukiwał turysty, który odłączył się od grupy w rejonie Dol. Jaworzynki. Jego współtowarzysze wycieczki oczekiwali na niego w Murowańcu skąd dalej mieli udać się do Pięciu Stawów przez Zawrat. Ponieważ istniała możliwość ,że turysta mógł zboczyć ze szlaku w tamten rejon wysłano patrol ratowników wraz z psem poszukiwawczym. Dodatkowo ze schroniska w Pięciu Stawów w kierunku Zawratu wyruszył pełniący tam dyżur ratownik. Turystę udało się spotkać pod Zawratem.  Tłumaczył się ,że padła mu bateria w telefonie i nie mógł się skontaktować ze swoimi znajomymi.

Po Godz. 15 w wyniku silnych podmuchów halnego w rejonie Włosienicy złamane drzewo lekko raniło trzyosobową rodzinę. Po udzieleniu pierwszej pomocy turyści zostali ewakuowani  do zakopiańskiego szpitala.

Godz.15:30 TOPR zostaje poinformowany o wypadku turystycznym na Niskiej Przeł. Tam rany ciętej podudzia doznała młoda turystka z Tokarni. Nie jest w stanie poruszać się o własnych siłach, prosi o pomoc. Wraz z ranną na przełęczy znajdują się jeszcze 4 osoby. Dodatkowo huraganowy wiatr utrudnia poruszanie się po grani i bardzo szybko wychładza turystów. Z centrali w rejon wypadku wyrusza 9 osobowa wyprawa ratunkowa wraz z odpowiednim sprzętem do ewakuacji rannej. Dodatkowo ze schroniska w Chochołowskiej w kierunku wypadku wyrusza dwójka ratowników dyżurnych. W trakcie działań turyści informują TOPR, że ze względu na bardzo silny wiatr i zimno będą schodzili do doliny Jamnickiej na stronę słowacką. W związku z powyższym wyprawa ratunkowa zostaje zawrócona a dalsze działania ratownicze przejmuje słowacka HZS.

Na najbliższy tydzień synoptycy przewidują umiarkowane opady śniegu i spadek temperatury  po niżej -10 stopni. Jak zwykle apelujemy o rozwagę i świadome planowanie tatrzańskich wycieczek. Polecamy także zaznajomienie się z aktualnym komunikatem lawinowym dostępnym na naszych stronach internetowych.

                                                                                   Andrzej Marasek

Fundacja TOPR

Fundacja TOPR

  

Aplkacja Ratunek

 

www.bezpieczniewgory.pl

www.nfosigw.gov.pl         www.wfos.krakow.pll

Realizujemy zadanie współfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

exte end ext