TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

 

KRONIKA TOPR 23.04.2017

Zima powróciła na nowo! Przez pięć dni od Świąt Wielkanocnych w Tatrach spadło 150cm śniegu. Nawet najniżej położone szlaki zostały kompletnie zasypane a poruszanie się po nich wymagało wielogodzinnego torowania i dużego samozaparcia. Gwałtownie pogarszające się warunki śniegowe spowodowały ,że TOPR ogłosił 4 stopień zagrożenia lawinowego.  Doszło też do kilku wypadków turystycznych.

Poniedziałek 17.04

W godzinach przedwieczornych z Kondratowej do zakopiańskiego szpitala ewakuowano narciarkę z kontuzją stawu kolanowego.

Czwartek  20.04

Godz.3:33 nad ranem do TOPR zadzwonił turysta z prośbą o pomoc. Wraz ze swoim 11 letnim synem są w rejonie Wielkiej Kopy Królowej a zamieć śnieżna i intensywnie padający śnieg uniemożliwiają im dalsze poruszanie się. Turyści są wycieńczeni  (wędrówkę zaczęli o godz 20 z Kuźnic!!!).  Z Hali Gąsienicowej w rejon wypadku wychodzi ratownik dyżurny, dodatkowo z centrali wyrusza dwuosobowy zespół ratowników.  W miedzy czasie dzięki aplikacji RATUNEK udaje się ustalić dokładną pozycję turystów.  Ciągle padający śnieg i wzrastające zagrożenie lawinowe uniemożliwiają szybkie dotarcie ratowników na miejsce wypadku (ratownicy torują szlak w świeżym śniegu). Po kilku rozmowach telefonicznych z turystami, ratownik dyżurny nakłania ich do zawrócenia i zejścia po jeszcze niezasypanych śladach. O godz. 6:45 patrol ratowników spotyka turystów w połowie Skupniowego Upłazu. Po krótkim odpoczynku turyści i ratownicy kontynuują zejście do Kuźnic. Całe działania zakończono o 8:45.

Tego dnia na skutek intensywnych opadów śniegu i pogarszającej się stabilności pokrywy ogłoszona 4 stopień zagrożenia lawinowego.

Sobota 22.04

Na prośbę PRM karetka TOPR uczestniczyła w transporcie chorego na Ciagłówkę

Niedziela 23.04

Po południu z Kalatówek zwieziono turystę skarżącego się na mocne osłabienie oraz zawroty głowy.

W górach leży jeszcze sporo śniegu a znaczne zagrożenie lawinowe nie sprzyja ambitniejszym wycieczkom. Apelujemy o rozsądne planowanie tatrzańskich wycieczek.

                                                                                           Andrzej Marasek

Fundacja TOPR

  

Aplkacja Ratunek

 

www.bezpieczniewgory.pl

exte end ext