TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

 

KRONIKA TOPR 14.10.2018

To był piękny jesienny tydzień w Tatrach. Błękitne niebo, kolorowe Regle, rude trawy, do tego temperatura zapraszające do wędrówek. Zachęceni taka pogodą turyści tłumnie wyruszyli na szlaki. Szczególnie w weekend  turyści tłumnie wyruszyli na tatrzańskie szlaki. Ratownicy  nie próżnowali.

Wtorek 9.10.

O godz. 10-tej turysta powiadomił TOPR, że wraz z żoną są w pobliżu Kasprowego. Żona doznała kontuzji nogi, nie da rady dalej samodzielnie się poruszać. Z Centrali z pomocą pospieszyło dwóch ratowników, którzy o 11.20. dotarli do turystki. Po udzieleniu i pomocy doprowadzili ją na Kasprowy i kolejką zwieźli do Kuźnic, skąd poszkodowana została przewieziona do szpitala.

O 15.33 do TOPR zadzwonił turysta informując, ze wraz z żoną wędrowali na Świnicę. Będąc powyżej Świnickiej przeł. turystka doznała urazu nogi. Nie jest w stanie samodzielnie się poruszać. Turystkę śmigłowcem przetransportowano do szpitala.

Czytaj więcej: KRONIKA TOPR 14.10.2018

KRONIKA TOPR 07.10.2018

Za nami częściowo deszczowy i śnieżny tydzień w Tatrach. Dopiero w weekend zrobiła się słoneczna pogoda, ale wyżej położone szlaki były zaśnieżone i zalodzone. W Tatry wyruszyło wielu turystów. Ratownicy znów mieli trochę pracy.

Niedziela 30.09.

O godz. 19.44 do TOPR zadzwonili dwaj taternicy ?? informując, ze schodzą z Kościelcowej Przeł. Utknęli na zalodzonych płytach pod Zach. ścianą Kościelca. Mają tylko 1 parę raków, nie mają czekanów. Z Centrali na Halę Gąsienicową i dalej pod Zach. ścianę Kościelca wyruszyło 3 ratowników, którzy o 23.36 dotarli do taterników. Zakładając stanowiska, ratownicy opuścili taterników w pobliże Przeł. Karb i o 3.20 doprowadzili ich do Murowańca.

Czytaj więcej: KRONIKA TOPR 07.10.2018

KRONIKA TOPR 23.09.2018

Za nami piękne wrześniowe dni w Tatrach. Na szlakach sporo turystów, którzy przy pięknej pogodzie mieli szczęście oglądać początek kolorowej jesieni. Dobra pogoda skończyła się w piątek. Opady deszczu, a w wyższych partiach śniegu, utrudniały wysokogórskie wędrówki. Ratownicy znów mieli sporo pracy.

Poniedziałek 17.09.

Tuż przed 10-tą do TOPR zadzwoniła turystka informując, że wraz z 46 letnim mężem są w Dol. Strążyskiej. Mąż bardzo źle się poczuł, ma drgawki, jest bardzo osłabiony.  Ponieważ nie było dokładnie wiadomo, w którym miejscu znajdują się turyści wystartował śmigłowiec a z Centrali na sygnałach do Strążyskiej wyjechała karetka TOPR. Z pokładu śmigłowca dostrzeżono turystów mniej więcej w 1/3 drogi. Tam desantowali się ratownicy Po udzieleniu pierwszej pomocy turystę wraz z towarzyszącym mu ratownikiem wciągnięto windą na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowano do szpitala.

Czytaj więcej: KRONIKA TOPR 23.09.2018

KRONIKA TOPR 30.09.2018

Po okresie ochłodzenia i opadów śniegu, w Tatry wróciła piękna, w miarę ciepła, wrześniowa jesień. Nocą temperatura spadały poniżej zera, tak, że wyżej położone szlaki, zwłaszcza po płn. stronie były miejscowo zalodzone. W minionym  tygodniu ratownicy mieli znów trochę pracy, po części przez nie stroniących od alkoholu „turystów”.

Poniedziałek 24.09.

O godz. 0.42 powiadomiono TOPR, że w schronisku na Chochołowskiej doszło do bójki. Jeden z „turystów” doznał urazów, ma również ranę ciętą wymagającą szycia. Potrzebny transport do szpitala. O zdarzeniu powiadomiono Policję i Straż Parku. Rannego, ratownicy w obstawie  Straży Parku po zaopatrzeniu przetransportowali do szpitala.

Wtorek 25.09.

Czytaj więcej: KRONIKA TOPR 30.09.2018

KRONIKA TOPR 16.09.2018

Piękna wrześniowa pogoda ściągnęła pod Tatry tłumy turystów. Na szlakach znów panował tłok, doszło też do dużej liczby wypadków. I tak:

Poniedziałek 10.09

Przed godz. 10 ze schroniska Murowaniec  śmigłowcem ewakuowano turystę skarżącego się na ból w klatce piersiowej.                                               

Tuż po godz. 13 w  Dolince Pustej doszło do poważnego wypadku turystycznego. W wyniku upadku z wysokości znacznych obrażeń miednicy doznała 50-cio letnia turystka z Baranowa. Ranną śmigłowcem przewieziono do zakopiańskiego szpitala.                                                                                 

Po godz. 14 z wierzchołka Kazalnicy Mięguszowieckiej śmigłowcem ewakuowano turystę z kontuzją stawu skokowego.                                                         

W trakcie działań na Kazalnicy ze schroniska w M.Oku ewakuowano turystę z kontuzją stawu kolanowego.                                                              

Po godz. 17 ze szlaku biegnącego przez Grzybowiec śmigłowcem ewakuowano turystkę z poważnym urazem stawu skokowego.

Czytaj więcej: KRONIKA TOPR 16.09.2018

Fundacja TOPR

  

Aplkacja Ratunek

 

www.bezpieczniewgory.pl

exte end ext