TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

 

KRONIKA TOPR 18.07.2021

Ratownicy miej pracowity ten wakacyjny, lipcowy tydzień. Burze, opady deszczu, wysokie temperatury nie sprzyjały turystom. Doszło do wielu kontuzji kończyn, zasłabnięć, odwodnień, skurczów mięśni uniemożliwiających dalsze wędrowanie. Na szczęście obyło się beż poważnych w skutkach wypadków.

Poniedziałek 12.07.
Po godz. 14-tej ze „skrótów” drogi do M. Oka przewieziono na Palenicę 10-cio latka, który upadając doznał rany podudzia.

Po godz. 20-tej ze szlaku z Ciemniaka na Zahradziska , przetransportowano  śmigłowcem do szpitala turystę, który 6 godz. schodził z Ciemniaka ale w rejonie Pieca  silny ból nóg nie pozwolił mu na dalsze samodzielne zejście.

Czytaj więcej: KRONIKA TOPR 18.07.2021

KRONIKA TOPR 11.07.2021

W minionym tygodniu nikt nie miał prawa narzekać, na zimno. Takich ciepłych dni w Tatrach i na Podhalu dawno nie było. Wędrowanie w takich warunkach wymagało od turystów ciągłe uzupełnianie płynów. Kto o tym zapomniał szybko się odwadniał, tracił siły i nie był w stanie dalej samodzielnie się poruszać. Ratownicy wiele razy byli wzywani do takich odwodnionych i osłabionych osób. Doszło również do wielu upadków i urazów kończyn. Ratownicy nie próżnowali.

Poniedziałek 05.07.

Po godz. 13.20 powiadomiono Centralę TOPR, że przy Murowańcu zasłabła i zemdlała 17-letnia turystka. Z pomocą pospieszył ratownik pełniący dyżur na Hali Gąsienicowej. Po zaopatrzeniu zwiózł  turystkę pojazdem terenowym na Brzeziny skąd samochodem TOPR została przewieziona do szpitala.

W czasie tych działań do TOPR dotarła informacja, że w  rejonie Dol. Pysznej zasłabł 43-letni turysta. Został on śmigłowcem przetransportowany do szpitala.

Przed godz. 22-gą na Centralę TOPR zadzwonił turysta informując, że jest na Świnickiej Przeł. Jest ciemno, w latarce ma wyładowane baterie. Poproszono by powoli szedł w kierunku Kasprowego a w razie problemów zadzwonił. O północy turysta dotarł na Kasprowy.

Czytaj więcej: KRONIKA TOPR 11.07.2021

KRONIKA TOPR 27.06.2021

Nadeszło lato. Nie trzeba było nawet patrzeć w kalendarz, bo wyjątkowe ciepłe dni pokazywały  dosadnie, że nawet w Tatry lato już dotarło. Wysokie temperatury wskazywały jednak, że w Tatrach należy się w godzinach popołudniowych spodziewać burz. Na szczęście nie okazały się tak gwałtowne jak w innych rejonach Polski. Ominęły nas też silne wiatry  i trąby powietrzne. Na szlakach już sporo turystów. Niektórzy z nich miel problemy w miejscach, gdzie  zalegał śnieg. Doszło do poślizgnięć i upadków. Ratownicy mieli sporo pracy.

Poniedziałek 21.06.

Ratownik pełniący dyżur w Dol. Chochołowskiej zwiózł  po godz. 9-tej z Dol. Jarząbczej na Siwą Polanę turystkę, która doznała urazu stawu skokowego. Stamtąd turystka do szpitala miała się udać własnym transportem

Po godz.13-tej z Hali Gąsienicowej na Brzeziny i dalej samochodem do szpitala przewieziono 17-letnią turystkę z objawami silnego zatrucia pokarmowego.

Po godz. 14-tej Policja powiadomiła Centralę TOPR, że na Kozim Tarasie w płn. masywie Zadniego Granata, znaleziono rzeczy i elementy ubrania należące prawdopodobnie do zaginionej we wrześniu 2020 r. Joanny F. W tamten rejon z Murowańca udało się dwóch ratowników, którzy znaleźli jeszcze kilka elementów mogących należeć do poszukiwanej. Znalezione przedmioty przekazano Policji.

Czytaj więcej: KRONIKA TOPR 27.06.2021

KRONIKA TOPR 04.07.2021

Rozpoczęły się wakacje co widać po ilości turystów wchodzących na tatrzańskie szlaki. Doszło do sporej liczby kontuzji stawów, zasłabnięć i braku sił do dalszej wędrówki. Czyżby to były pocovidowe reminiscencje?  Ratownicy mieli sporo pracy.

Poniedziałek 28.06.

O godz. 10.30 do TOPR zadzwonił turysta znajdujący się na Orlej Perci w rejonie Buczynowych Turni informując, że przed chwilą do Dol. Buczynowej spadła turystka. Mają z nią kontakt. Jest poobijana i poobcierana. Zatrzymała się w eksponowanym miejscu,  boi się ruszać, by dalej nie spaść. Wystartował śmigłowiec. W pobliżu turystki desantował się jeden ratownik. Po udzieleniu I pomocy i założeniu uprzęży ewakuacyjnej, turystka wraz z towarzyszącym jej ratownikiem została windą wciągnięta na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowana do 5-ciu Stawów, gdyż nie wymagała ona transportu do szpitala.

Na prośbę ratowników Grupy Podhalańskiej GOPR po godz. 11.30 śmigłowiec TOPR poleciał do Wąwozu Homole, skąd do szpitala w Zakopanem przetransportował turystę u poważnym urazem nogi. Po godz. 12-tej z Rusinowej Polany do szpitala przetransportowano turystkę, która doznała urazu stawu skokowego.

Po godz. 13-tej z Dol. Kondratowej do Kuźnic przewieziono turystę, który doznał urazu kolana.

Po godz. 14-tej z Dol. Chochołowskiej do szpitala przewieziono turystę, który doznał urazu nogi.

Po godz. 14-tej z M. Oka na Palenicę zwieziono turystkę, która zasłabła. Dalej własnym transportem miała udać się do szpitala.

Czytaj więcej: KRONIKA TOPR 04.07.2021

KRONIKA TOPR 20.06.2021

To był tragiczny tydzień. Doszło do dwóch wypadków śmiertelnych, Wielu poślizgnięć na stromych śniegach i związane z tym urazy. Część turystów zwiodła dobra słoneczna pogoda. Nie wszyscy się spodziewali śniegów na wyżej położonych szlakach i nie byli sprzętowo przygotowani na bezpieczne poruszanie się w takich miejscach. Niech te wypadki będą przestrogą dla innych turystów.

Poniedziałek 14.06.

Po godz. 12-tej pracownik TPN zadzwonił do Centrali TOPR z informacją, że na Wodogrzmotach Mickiewicza znajduje się chora turystka, ma silne dolegliwości gastryczne, jest osłabiona , nie zejdzie o własnych siłach na Palenicę. Z pomocą pospieszył ratownik pełniący dyżur w M. Oku. Po dotarciu na miejsce udzielił jej I pomocy. Następnie zwiózł turystkę na parking skąd karetka pogotowia zabrała ją do szpitala.

Przed godz. 16.30 do TOPR zadzwoniła turystka informując, że podczas zejścia z Przeł. Zabracie do Dol. Wyżniej Chochołowskiej poślizgnęła się na stromych śniegach i zsuwając się uderzyła głową w wystające kamienie. Ma  krwawiącą ranę głowy, otarcia i potłuczenia. Potrzebuje pomocy. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu w pobliżu turystki desantowali się ratownicy. Po udzieleniu i pomocy i założeniu uprzęży ewakuacyjnej, turystka wraz z towarzyszącym jej ratownikiem została windą wciągnięta na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowana do szpitala.

Czytaj więcej: KRONIKA TOPR 20.06.2021

Fundacja TOPR

Fundacja TOPR

  

Aplkacja Ratunek

 

www.bezpieczniewgory.pl

www.nfosigw.gov.pl         www.wfos.krakow.pll

Realizujemy zadanie współfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

exte end ext