TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

 

KRONIKA TOPR 27.03.2017

W minionym tygodniu w Tatrach  panowała iście kwietniowa, zmienna pogoda. Najpierw ocieplenie i wzrost zagrożenia lawinowego a pod koniec tygodnia ochłodzenie, które spowodowało, że zalegające mokre śniegi zamarzły, tworząc na powierzchni warstwę  twardej szreni, po której bez dobrej techniki chodzenia w rakach, było się trudno bezpiecznie poruszać. Doszło do poślizgnięć i upadków z wysokości. Ratownicy mieli wiele pracy.

Czytaj więcej: KRONIKA TOPR 27.03.2017

KRONIKA TOPR 19.03.2017

Po mimo umiarkowanego ruchu turystycznego w górach ratownicy nie narzekali na brak pracy. I tak:

Poniedziałek 13.03

O godz. 17 do TOPR dodzwonił się turysta ,który zgubił się na Czerwonych Wierchach. Zalegająca mgła i zapadający zmrok uniemożliwiają mu orientację w terenie, prosi o pomoc. Turyście udaje się odnaleźć słupek graniczny – nr słupka wskazuje, że turysta znajduje się na wierzchołku Ciemniaka. Ratownik dyżurny telefonicznie naprowadził turystę na szlak. Po godzinie 19 turysta bezpiecznie dociera na Zachradziska w Dol.Kościeliskiej.

Czytaj więcej: KRONIKA TOPR 19.03.2017

KRONIKA TOPR 12.03.2017

W minionym tygodniu w Tatrach przez większość dni zalegały mgły ograniczające widoczność. Takie warunki nie sprzyjały turystom, którzy mieli spore problemy orientacyjne. Ratownicy kilkakrotnie wyruszali na poszukiwania turystów.

Wtorek. 7.03.

Tuż przed 11-tą do TOPR zadzwonił turysta informując, że wraz z kolegą są gdzieś w górach,  widzą Giewont. Proszą o pomoc, gdyż są w trudnym terenie i nie wiedzą jak bezpiecznie zejść. Dzięki aplikacji „ Na Ratunek” udało się zlokalizować turystów w rejonie Turni Kiernia nad Dol. Strążyską. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu dostrzeżono turystów. Po desancie ratownicy założyli im uprzęże ewakuacyjne, w których  zostali wciągnięci  na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowani do Zakopanego. Turyści nie potrafili powiedzie skąd się tam wzięli, skoro tamtędy nie prowadzi żaden szlak.

Czytaj więcej: KRONIKA TOPR 12.03.2017

PIĘKNA TRASA I TRUDNE WARUNKI - MEMORIAŁ JÓZEFA OPPENHEIMA

W sobotę 18 marca w Dolinie Chochołowskiej rozegrano XVI Memoriał Józefa Oppenheima w narciarstwie wysokogórskim. Na starcie stanęli czołowi zawodnicy nie tylko z Polski, ale także ze Słowacji i z Czech. Trasa poprowadzona została zgodnie z planem  – pierwsze podejście przez Ornak, Starorobociański Wierch i Kończysty Wierch, skąd zawodnicy zjeżdżali na polanę Chochołowską i drugie podejście znaną skiturową trasą – Grześ – Rakoń i zjazd przez Wyżnią Chochołowską do Schroniska. Dla młodszych kategorii – kadetów i juniorów, a także dla amatorów, przygotowaliśmy krótszą trasę prowadzącą tylko przez Grzesia i Rakoń ze zjazdem Wyżnią Chochołowską na  wspólną metę na Polanie Chochołowskiej.

Czytaj więcej: PIĘKNA TRASA I TRUDNE WARUNKI - MEMORIAŁ JÓZEFA OPPENHEIMA

XVI MEMORIAŁ JÓZEFA OPPENHEIMA W NARCIARSTWIE WYSOKOGÓRSKIM

Wszystkich sympatyków ski-tourów zapraszamy w sobotę, 18 marca do Doliny Chochołowskiej. Tam bowiem już po raz szesnasty odbędzie się Memoriał Józefa Oppenheima w narciarstwie wysokogórskim.

W tym roku zawody mają rangę szczególną – są bowiem nie tylko edycją Pucharu Polski ale także finałem Pucharu Europy Środkowej. W Dolinie Chochołowskiej będą się ścigać najlepsi zawodnicy z Polski, Słowacji i z Czech. Na tę okoliczność planujemy sprawdzoną, piękną, wysokogórską trasę prowadzącą przez Iwaniacką Przełęcz, Ornak, Starorobociański Wierch, Trzydniowiański Wierch, Dolinę Jarząbczą, Grzesia i na końcu Rakoń, z metą usytuowaną na Polanie Chochołowskiej. Start o godzinie 9.00 przy dawnym Schronisku Blaszyńskich.

Gospodarzem zawodów jest tradycyjnie Schronisko na Polanie Chochołowskiej, gdzie od piątku będzie się mieścić biuro zawodów, a wieczorem odbędzie się odprawa zawodników. Na uczestników czekają atrakcyjne nagrody ufundowane przez sponsorów – Dynafit, Ortowox, Deuter, Sportique, Buff, Attiq i Nikwax. Oprócz nagród dla zwycięzców będzie też losowanie niespodzianek wśród wszystkich zawodników. Będzie można także wygrać vouchery na kolację w Restauracji Javorina a także vouchery na pobyt w Schronisku na Polanie Chochołowskiej

Do zobaczenia w Tatrach Zachodnich!

 

Nasze zawody poświęcone są pamięci Jozefa Oppenheima nie bez przyczyny.

Oppenheim urodził się 15 czerwca 1887 roku w Warszawie. Był jedną z barwniejszych i bardziej znanych postaci międzywojennego Zakopanego. Z Tatrami i z Zakopanem związany od 1910 roku. Taternik, narciarz wysokogórski i wieloletni (1914-1939) kierownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Uczestniczył w pierwszych zimowych wejściach m.in. na Kaczy Szczyt, Młynarz i Północną ścianą na Mięguszowiecki Szczyt Czarny.

Przed I wojną światową był w zarządzie Sekcji Narciarskiej PTT. W latach międzywojennych był sędzią narciarskim i jednym z najaktywniejszych działaczy narciarskich w Zakopanem. Wytyczał tatrzańskie szlaki narciarskie, a z ramienia TOPR był członkiem kolejnych komisji do spraw przewodnictwa tatrzańskiego.

Józef Oppenheim wprowadził w życie ideę „wyrypy” narciarskiej czyli długiej, wielogodzinnej wycieczki – tury na nartach, prowadzącej przez parę dolin, pokonującej wiele przełęczy i szczytów. Swoje trasy opisał w przewodniku narciarskim Szlaki narciarskie Tatr Polskich i główne przejścia na południową stronę, wydanym w Krakowie w 1936 roku. Przez długi okres czasu był to jedyny przewodnik narciarski po Tatrach. Pozostałe w rękopisie jego wspomnienia narciarskie zostały wykorzystane w książce Wandy Gentil-Tippenhauer i Stanisława Zielińskiego „W stronę Pysznej”.

W czasie II wojny światowej przebywał najpierw w okolicach Kowla, a od 1942 w Warszawie, gdzie z powodu swego żydowskiego pochodzenia ukrywał się u przyjaciół aż do Powstania Warszawskiego, a po jego upadku pomagał w ewakuacji szpitala z rannymi i w ten sposób wydostał się z Warszawy do znajomych w Pruszkowie. Po wojnie wrócił do Zakopanego, gdzie w 1945 był krótko kierownikiem TOPR-u, a potem organizował domy wypoczynkowe na Groniku w Kościelisku. 28 lutego 1946 roku został zamordowany we własnym domu na Krzeptówkach. Jest pochowany na Cmentarzu przy Ul. Nowotarskiej w Zakopanem.

Organizatorzy XV Memoriału Józefa Oppenheima:

• TOPR • TKN Tatra Team • SNPTT • PTTK Oddział Zakopane • Schronisko na Polanie Chochołowskiej

 

 

Profil trasy

Profil trasy

 

Mapa

Czytaj więcej: XVI MEMORIAŁ JÓZEFA OPPENHEIMA W NARCIARSTWIE WYSOKOGÓRSKIM

Fundacja TOPR

  

Aplkacja Ratunek

 

www.bezpieczniewgory.pl

http://lawinoweabc.pl