TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

 

KOMUNIKAT LAWINOWY 

 

Z dniem 2017-05-16 TOPR zawiesza wydawanie komunikatów lawinowych do czasu pojawienia się zagrożenia lawinowego.

KRONIKA TOPR 14.05.2017

Tatrzańskie szlaki zostały opanowane przez wycieczki szkolne. Każdego dnia młodzi turyści pod czujnym okiem przewodników odwiedzają najpopularniejsze i najpiękniejsze zakątki gór. W dolinach zazieleniło się soczyście ale w terenie wysokogórskim zima trzyma się mocno. W minionym tygodniu ratownicy nie próżnowali. Doszło też do kolejnego wypadku śmiertelnego. I tak:

Wtorek 9.05                                                      

Ze schroniska w Pięciu Stawach sprowadzono do Wodogrzmotów turystkę skarżącą się na zaburzenia  błędnika.

Środa 10.05                                                       

Z Doliny Pięciu Stawów Polskich śmigłowcem ewakuowano turystę ze ślepotą śnieżną.

Czwartek 11.05                                                

Godz.12:19 CPR Kraków łączy rozmowę telefoniczną z turystą ,który naszedł na nieprzytomnego mężczyznę. Wypadek ma miejsce w rejonie szlaku nad brzegiem Zielonego Stawu Gąsienicowego. Natychmiast  w tamten rejon zostaje wysłany śmigłowiec wraz z ratownikami na pokładzie. Po desancie w pobliżu miejsca zdarzenia  ratownicy stwierdzają zgon u 23 letniego obywatela Norwegii. Dalsze czynności to smutny obowiązek transportu zwłok turysty.                      

Po godzinie 13 z Doliny Strążyskiej do zakopiańskiego szpitala przetransportowano turystkę z kontuzją stawu skokowego.

Po godzinie 1 w nocy ze schroniska w Roztoce ewakuowano turystkę skarżącą się na duszności.

Piątek 12.05                                                   

Po godz. 10 z Włosienicy przetransportowano uczestnika wycieczki szkolnej skarżącego się na duszności i osłabienie.                                                                 

Po godz. 16 do TOPR zadzwonił turysta ,który schodząc z Wołowca upadł po stromych śniegach i poważnie złamał przedramię. Pechowy turysta bezpośrednio z miejsca wypadku został ewakuowany śmigłowcem.

Sobota 13.05                                                   
Tuż po godzinie 9 TOPR zostaje powiadomiony o wypadku turystycznym w rejonie Niebieskiej Turni. Turysta z Dębicy idąc z wierzchołka Świnicy w stronę Zawratu zgubił szlak. Zapchał się w stromy i eksponowany teren, prosi o pomoc.  Na miejsce wypadku ratownicy udają się śmigłowcem.  Poszkodowany bezpośrednio z miejsca wypadku zostaje wciągnięty na pokład i ewakuowany do Zakopanego.                                                                 

Po godz. 11 GP Podhale łączy rozmowę z turystą, który idąc na Zawrat zgubił szlak i utknął na stromych zboczach Małego Koziego Wierchu. W rejon wypadku śmigłowcem zostaje przewieziony kolejny zespół ratowników. Po założeniu stanowiska asekuracyjnego na grani, jeden z ratowników zostaje opuszczony na linach ok. 40m do pechowego turysty. Po założeniu uprzęży asekuracyjnej  ratownik wraz ratowanym zostają wciągnięci na grań. Dalej turysta w asyście ratowników zostaje bezpiecznie sprowadzony do Pięciu Stawów.                               

Niedziela 14.05                                                   

Tuż przed godz. 10 TOPR zostaje powiadomiony o próbie samobójczej w rejonie Giewontu. Błyskawicznie w tamten rejon zostaje wysłany śmigłowiec wraz z zespołami ratowniczymi. Ratownicy zostają zdesantowani w rejonie Herbacianej Przeł. z zadaniem przeszukania okolicznych szlaków, śmigłowiec natomiast ma przepatrzeć północne zbocza Giewontu. W trakcie działań na Centralę dociera informacja, że domniemany samobójca schodzi w towarzystwie turystów do Dol. Strążyskiej gdzie u wylotu doliny zostaje przejęty przez patrol Policji.                                        

Przed godz. 18 TOPR zostaje powiadomiony o wypadku narciarza wysokogórskiego u wyloty Rysy w Rysach. Narciarz po upadku doznał poważnego urazu barku. Poszkodowany śmigłowcem został przetransportowany do zakopiańskiego szpitala.

W wyższych partiach Tatr zalega jeszcze sporo śniegu. Pamiętajmy o tym planując wysokogórskie wycieczki.
 

                                                   Andrzej Marasek

Fundacja TOPR

  

Aplkacja Ratunek

 

www.bezpieczniewgory.pl

http://lawinoweabc.pl